NLF

NYHETSBREV FRA NLF ROGALAND OG AGDER UKE 27 / 2025

Dato 3.07.25
Møte med Ap hos Bendiks transport Møte med Ap hos Bendiks transport

NLF Rogaland og Agder har satt sammen informasjon vi mener er relevant fra regionen vår. Her finner du også informasjon fra NLF og lastebilrelatert stoff fra både inn og utland.

Denne e-posten går til alle NLF-medlemmer i Rogaland og Agder, samarbeidspartnere, politikere, veieiere og andre med interesse for næringen.

 

MØTE MED ARBEIDERPARTIET

Vi skal gjennom sommeren ha møter med de forskjellige partiene og førstekandidatene i hvert fylke. Vi ønsker å informere om næringen vår og viktigheten av den. Samtidig inviterer vi politikerne til medlemsbedrifter. Denne gangen var det hos Bendiks transport i Lillesand.

Her tok Robert Birkeland, som eier bedriften, imot oss sammen med Hilde Nyhaven og sin svigersønn Håkon Svaland.

Fra Arbeiderpartiet møtte førstekandidat Kai Steffen Østensen sammen med opposisjonsleder i fylkeskommunen Gro Bråten.

Østensen er født i 1994 og er utdannet samfunnsplanlegger ved Universitet i Agder. Han har vært politisk rådgiver for helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol

Han arbeider i dag som samfunnskontakt i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet.

I og med at han er på førsteplass vil han også komme inn på Stortinget. Derfor er det viktig å gi han nødvendig informasjon i en bedrift.

Av de viktigste sakene som var på programmet var:

  • Robert presenterte bedriten og historien
  • Formueskatten – for Robert sin del i SMB og familieeide selskaper
  • Bompenger E39 / Bendiks hadde en økning i bompenger på 110,1% fra 2021 - 2024
  • HVO100 må gi uttelling i anbud i en overgangsperiode. Også fritas for CO2 avgift som i Sverige.
  • Fritak for gass i bomringen
  • Vi trenger en ny skoleklasse i Flekkefjord og Setesdal VGS må fortsatt har transport og logistikk linje.

Vi kommer til å fortsette samtalene med førstekandidatene. I tillegg har vi en del politikere vi ønsker å kjøre inn til Løvebakken når den tid kommer. Det er viktig for politikerne å få med seg «livet på veien».

Østensen tv Østensen tv

 

NOE MÅ GJØRES PÅ E39 GJENNOM MANDAL OG E18 GJENNOM GRENLAND

På E18 i Grønland og E39 i Mandal bygges det nye vei. Vi kan glede oss til det bliver ferdig, men i tiden fram til det står ferdig ny vei, må det være bedre trafikkavvikling.

På E39 i Mandal er det nå helt uholdbare køer i rushtiden. Og rushtid var det ikke på E39 forbi Mandal før de bla anlagt to rundkjøringer som følge av veiomlegging.

På E18 i Grenland er det enda verre til tiden. I ferien nå og i helger er det håpløst ange køer. Sørover er det nok vanskelig å unngå når trafikken snevres inn til et felt ved Langangen. Men det er to nye rundkjøringer ved Heistad. Her er det ikke bra nok avvikling. Her må lokaltrafikk reguleres eller fjernes fra rundkjøringene, i alle fall den lengst sør.

Når lokaltrafikk og europaveitrafikk møtes i rundkjøringer blir det kaos på riksveien, spesielt i sommertrafikken og helger. Her må det ny merking til og noen påkjøringer til E18 / E39 må stenges eller i det minste reguleres med trafikkdirigenter.

I Mandal f.eks. stopper trafikk utfra en butikk hele trafikken på E39. Slik kan vi ikke ha det. Trafikk på en europavei må ha forrang.

NLF har sendt saken til Nye veier AS og Statens vegvesen for å finne bedre løsninger inntil ny motorvei er på plass.

 

NÆRINGSTRAFIKKEN TRENGER FORRETT PÅ FERJER

Gratis ferje har skapt utfordringer for en del ferjestrekninger. Bobiler som nå kjører gratis på flere samband har gjort at næringstrafikken må overnatte på ferjekaia.

Hør og se vår adm.dir. på Dagsnytt 18 tirsdag denne uka:

https://tv.nrk.no/serie/dagsnytt-atten-tv/sesong/202507/episode/NNFA56070125

 

MØTE MED STATENS VEGVESEN – DRIFT OG VEDLIKEHOLD

Vi hadde en «sommerprat» med Statens vegvesen avd. drift og vedhold, 26. juni sammen med NLF region 3.

Vi har mye å snakke om fordi det er mye arbeid de skal gjøre framover som påvirker oss.

Her er momenter som ble diskutert:

  • Forsinkelser i Grenland
  • Røyskårkrysset
  • Omkjøringsveier ved stengt E18 / E39 – avtaler med fylkene?
  • Er det involvering av tungbilberger neste vinter på noen av riksveiene?
  • Resultater fra samarbeidet med Vinje tungbilberger
    • Har dette påvirket kolonnekjøringen?
  • Utvikling stengte timer på E134 de siste årene.
    • Utvikling antall timer kolonne kjøring E134 de siste årene
  • Hvordan samarbeide dere med utekontrollen vinteren 2025 / 26
  • Ny entreprenør E39 / E18 – hvordan er evalueringen etter første vinter og hva blir endringer inn i neste vinter?
  • Omkjøringsveier ved stengt E18 / E39 – avtaler med fylkene?
  • Er det involvering av tungbilberger neste vinter på noen av riksveiene?
  • Status døgnhvileplasser i sør
  • Tungbilkolonne Haukeli
  • Driftskontrakt Vest Telemark
  • Tenke høyt sammen rundt policy for tungtransporten ved stengt vei og omkjøring
  • Dreining i innsats for område sør
  • Prosjekter med særlig interesse for tungbilnæringen
    • Kopstad
    • Kritiske parseller Rv41
    • Toveis trafikk i ett løp E18
    • Investering i infotavle

Drift og vedlikehold Sør Drift og vedlikehold Sør

 

MØTE ANG. GARTNERLØKKA UTBYGGING

Forrige uke hadde Rolands og NLF Agder et orienteringsmøte der Eiffage stilte med et sterkt lag sammen med Ramudden, som har ansvaret for trafikkavviklingen.

Det som var viktig for oss var å finne ut når blir trafikken påvirket av Gartnerløkka utbyggingen.

Det viser seg at om ca. 16 måneder vil vi få merke omleggingen. Da blir det midlertidige veisystemet tatt i bruk. Innen den tid må vi få svar på spørsmål som:

  • Hva skjer med påkjøring på midlertidig vei
  • Hva gjøres av samfunnskontakt for å redusere trafikk i rushtiden / endre arbeidstider
  • Gratis buss i rushtiden
  • Endring / optimalisering av skilting i de forskjellige filene på E18

Til ferien om 4 år er det hele over etter planen.

Vi kommer tilbake med flere møter for å sjekke framdrift på prosjektet etter hvert.

 

PRISING BOMPENGER E39

Samferdselsdepartementet har bedt Statens vegvesen se på muligheter for å endre på takstene for bompenger på E39. I et møte før ferien har AP og H i Agder vært i møte med statsråden for å diskutere landets høyeste bomtakser.

Fylkesordføreren er positiv etter møtet og etter ferien vil Vegvesenet legge fram mulige løsninger som kan forbedre situasjonen. Her er fylkesordføreren sitt svar til oss:

«Jeg synes møte ble veldig bra. De stilte med både statsråd og statssekretær pluss rådgiver og to fra departementet. Vårt fokus ble pris pr kilometer og vi la spesielt vekt på tungtransport og passeringstak.  Vi fikk ros for våre forberedelser og jeg opplevde at vi ble hørt. 

Statsråden meldte tilbake at han avventer vegvesenets undersøkelser og når de kommer vil han se om noe kan gjøres av regjering eller om noe må til Stortinget».

Så får vi avvente litt da før vi må gjøre mer drastiske grep.

Arne T til høyre Arne T til høyre

 

LYNGDAL – BLØRSTAD SKAL PRIORITERES

Styret i Nye Veier besluttet å prioritere E39 Blørstad – Lyngdal. Det betyr at Nye Veier gjør prosjektet klart for markedet i løpet av de neste 12 til 18 månedene. Dermed vil den siste delen av E39 mellom Kristiansand og Lyngdal nå konkurranseutsetting før utgangen av 2026.

Les mer og se animasjon av veiprosjektene Mandal-Blørstad og Blørstad-Lyngdal øst her:

https://e39mandal-lyngdal.no/

Rød strek Blørstad - Lyngdal Rød strek Blørstad - Lyngdal

 

INFORMASJON FRA FAGDAGENE PÅ LANDSMØTET

Fagdagene under landsmøtet ble en stor suksess, med hele 12 ulike temaer å velge blant. Deltakerne kunne dermed sette sammen sitt eget program etter interesse og behov.

Det var naturligvis umulig å få med seg alt – men nå har vi samlet alle foredragene på ett sted, slik at du kan se dem når det passer deg.

Her finner du f.eks.

  • Kriseberedskap
  • Arbeidskontrakten
  • Hjemmelading
  • Drivstofftyper og TCO
  • Kundeavtaler
  • Kalkyle – regnskap mm
  • Risikoklassifisering
  • Lærling i bedrift
  • Tariffavtalen
  • Hvordan rekruttere
  • Sertifiseringer

 

Du finner alle kursen her. Det anbefales.

https://lastebil-ibx.vpprod.no/aktuelt/landsmoete-2025/video-arkiv-fagdager

 

JUBILANT

Vi var heldige på arrangementet hos Rolands og fikk besøk av Ole Hauge. Han fikk dessverre ikke anledning til å delta på årsmøtet for å motta sin heder.

Det fikk vi til denne gangen og vi gratulerer Hauge med 50 års medlemskap.

Ole Hauge Ole Hauge

 

UTVIKLING DRIVSTOFFPRISER

Her er en oppdatering av Circle K sine listepriser på truckdiesel pr juni 2025.

Prisutviklingen pr måned, kvartal og år:

  • Snittprisen i juni 2025 ble 15,66, som er opp 3,1 % ift mai 2025 (15,19), og ned 1,7 % ift juni 2024 (15,93).
  • Snittprisen for Q2 2025 ble 15,41, som er ned 8,0 % ift Q1 2025 (16,75), og ned 4,9 % ift Q2 2024 (16,21).
  • Snittprisen hittil for 2025 er 16,08, som er ned 0,4 % ift hele 2024 (16,15).

 

NYREGISTRERING FØRSTE HALVÅR

Totalt ble 2214 registrert første halvår. Det er ca. 14% færre enn tilsvarende periode i 2024.

Scania selger 1.237 noe som er 56% av markedet. Volvo har 32%.

Mercedes har ca. 6% av det norske markedet første halvår, MAN har ca. 3% og Renault 2%.

264 gasslastebiler første halvår noe som utgjøre 12%. 178 elektriske ble registrert i samme perioden, dvs. 8%.

Igjen er det fascinerende å se likheten med Sverige. 2.568 og en nedgang på 8%. Der har det vært 296 på gass og 161 elektriske. I juni ble faktisk registreringen av elektriske i Sverige halvert.

 

LØYVEKONTORET STENGT FRA 18. AUGUST – 4. SEPTEMBER

Statens vegvesens kontor som registrerer løyver, går over til nytt fagsystem. Fra 18. august til 4. september vil det være stopp i saksbehandling, grunnet denne overgangen. Statens vegvesen oppfordrer til å søke om felleskapsløyver i god tid før kontoret stenger!

https://www.vegvesen.no/kjoretoy/yrkestransport/transportloyver-og-tillatelser/

HUSK Å BESKYTTE KORTENE DINE

Sommeren er høysesong for svindel og misbruk av truck-kort, advarer Circle K. Flere kunder opplever at kortene deres blir kopiert og misbrukt uten at de selv merker noe før regningen kommer. Derfor er det viktigere enn noensinne å ha fokus på kortsikkerhet i ferietiden. 

https://lastebil.no/Aktuelt/Nyhetsarkiv/2025/Sommer-sol-og-svindelfare-beskytt-truck-kortet-foer-det-er-for-sent

 

LASTEBILKVELD HOS MERCEDES PÅ STOA 13. AUGUST – MØT BL. ANNET SAMFERDSELSMINISTEREN

Tradisjon tro inviterer NLF til medlemsmøte hos Bertel O. Steen i deres Mercedes-lokaler på Stoa under Arendalsuka.

Samferdselsministeren har meldt sin ankomst. Det er alltid spennende å høre hva han har på hjertet. Vi tenkte vi skulle utfordre han litt på hva han er mest stolt av å få til i sin første periode som statsråd. I tillegg hva han mener er viktigst i kommende stortingsperiode.

Vi vet også at Nye veier AS kommer for å snakke om framdrift på E18 og E39.

Statens vegvesen kommer med et par foredragsholdere som er viktige for næringen vår. Vi har invitert utekontroll og de med ansvar for beredskap.

Så kommer selvfølgelig vår eminente Forbundsleder Tore Velten sammen med adm.dir. Knut Gravråk. I tillegg vil BOS si noe om sine biler.

Det blir garantert også fine kolleger å treffe i løpet av kvelden.

Det blir et toppet samferdselslag den 13. august kl. 18.00.

Det blir selvfølgelig servert en "stjerne" lapskaus i og med at vi er på Mercedes.

Påmelding finner du her:

https://lastebil.no/Aktuelt/Hva-skjer/Paameldinger/Velkommen-til-medlemsmoete-under-Arendalsuka-Samferdselsministeren-kommer-ogsaa

Fra møte i fjor Fra møte i fjor

 

Ha en god helg og en fortsatt fin sommer!

 

Med vennlig hilsen
Norges Lastebileier-Forbund
Region 4 – Agder og Rogaland

Reidar Retterholt
Regionsjef

Epost;         rr@lastebil.no

Mobil:         + 47 907 73 207                

Informasjon fra NLF sentralt:

https://lastebil.no/Aktuelt/Nyhetsbrev/Nyhetsbrev-2025/Nytt-fra-NLF-uke-27-2025

 

Relevante artikler fra media:

https://www.trailer.se/artikel/eldriven-rundvirkesbil-borjar-rulla-i-sodra-sverige

https://www.nrk.no/sorlandet/sikret-firefelts-motorvei-mellom-kristiansand-til-lyngdal-1.17476722

https://www.aftenbladet.no/lokalt/i/gw2QLJ/skal-bygge-ferdig-e39-til-lyngdal

https://www.nrk.no/rogaland/hogre-ut-mot-samferdselsministeren-_-meiner-420-millionar-fra-utanlandske-bompasseringar-kan-ga-tapt-1.17461429

https://www.nrk.no/stor-oslo/utenlandske-bilister-skylder-norge-millioner-i-bompenger-_-na-blir-det-endringer-1.17477328

https://lastebil.no/Aktuelt/Nyhetsarkiv/2025/Tips-til-sommersjaafoeren