Hopp til innhold

Finn din transportør

Frykter regninga skal koste arbeidsplasser: – Jeg blir litt skremt

← Tilbake til nyhetsbrevet: Nyhetsbrev uke 35/2026 fra NLF Innlandet

Nyhet Publisert 28.08.2026 av Jim NYBØ

Frykter regninga skal koste arbeidsplasser: – Jeg blir litt skremt

Tirsdag var vi sammen med MEF på besøk hos John Galten AS. Temaet var drivstoffavgiftene og det ble sak i Østlendingen.

Les hele saken i Østlendingen HER

Frank Myhre som er daglig leder i John Galten AS frykter det som venter bransjen fra tirsdag når avgiftene er tilbake.

Han er ikke alene.

Leiv Peter Blakstad i Maskinentreprenørenes Forbund (MEF) og Jim Nybø i Norges Lastebileier-Forbund (NLF) deler bekymringa.

De frykter tap av arbeidsplasser i distriktene, dyrere mat, svekket beredskap og økte priser på varer og tjenester.

– Jeg blir litt skremt, sier Nybø om tankene på framtida.

Blakstad og Nybø peker også på konkurransen fra nabolandet Sverige. Der er det avgiftskutt på drivstoff ut november. De frykter at norske bedrifter dermed kan få dårligere konkurransevilkår.

For en transportør eller entreprenør som konkurrerer om de samme oppdragene, kan forskjellen i drivstoffkostnader bli avgjørende. De etterlyser derfor mer forutsigbarhet.

For bedriftene handler det ikke bare om hva diesel koster i dag.

De må vite hvilke kostnader de skal regne med når de priser jobber som kanskje skal utføres flere måneder fram i tid.

← Tilbake til nyhetsbrevet: Nyhetsbrev uke 35/2026 fra NLF Innlandet ← Tilbake til Region 2 Innlandet