← Tilbake til nyhetsbrevet: Ukens nyhetsbrev - uke 44 2026
Nyhet Publisert 30.10.2026 av Farrah Agnew Løvdal
NLF bidrar med sjåførerfaring i planleggingen av fv. 403
Agder fylkeskommune planlegger strekningsvise utbedringer på fv. 403 mellom Hodne og Samkom i Iveland og Vennesla. NLF ble invitert inn for å bidra med erfaringer fra tungtransporten om hvilke tiltak som vil ha størst effekt på den krevende fylkesvegen.
Forrige fredag møttes representanter fra Agder fylkeskommune og NLF for å diskutere utfordringene på strekningen og behovene til tungtransporten.
Det går en del tungtransport på fv. 403, samtidig som veien flere steder går gjennom krevende terreng. Det setter begrensninger for hvilke utbedringer som er mulige, og gjør det ekstra viktig å prioritere tiltakene som gir best effekt.
Agder fylkeskommune ønsker derfor kunnskap fra dem som faktisk kjører tunge kjøretøy på denne typen veier. Erfaringer fra sjåfører og transportbedrifter kan blant annet bidra til å synliggjøre hvor utfordringene er størst, og hvilke tiltak som vil gjøre hverdagen tryggere og mer fremkommelig for tungtransporten.
For NLF er glade og ser det veldig positivt at fylkeskommunen involverer næringen tidlig i arbeidet.
– De som sitter bak rattet hver dag, kjenner utfordringene på de små og krevende fylkesveiene svært godt. Når ressursene er begrensede og det ikke er mulig å løse alt, er det viktig at pengene brukes på tiltak som faktisk gir effekt for dem som bruker veien.
NLF vil bidra med erfaringer fra medlemsbedrifter og sjåfører som kjenner denne typen veier.
Foto: Prosjektleder Eivind Skaaland (Agder Fylkekommune) og Audun Skripeland (NLF)
← Tilbake til nyhetsbrevet: Ukens nyhetsbrev - uke 44 2026 ← Tilbake til Region 4 Agder og Rogaland