← Tilbake til nyhetsbrevet: Trøndelag reg 6 Uke 37
Nyhet Publisert 10.09.2026 av Leif Jarle Christensen
Brekktunnelen på E39 stenges i fem døgn
Brekktunnelen i Skaun kommune er en 1,3 kilometer lang tunnel på E39 og en viktig del av veiforbindelsen mellom Klett og Orkanger Vegkart / Statens vegvesem
Tunnelen stenges for all trafikk klokken 21.00 søndag 13. september. Tunnelen åpnes igjen klokken 06.00 fredag 18. september. Dersom uforutsette forhold påvirker framdriften, vil Statens vegvesen informere om eventuelle endringer så snart som mulig.
Tunnelinspeksjonen avdekket behov for sikring av tunnelrommet. Arbeidet omfatter fjellrensk bak betongelementer, montering av sikringsbolter og påføring av sprøytebetong.
– Vi gjennomfører arbeidet for å opprettholde en trygg og sikker tunnel. Arbeidet krever at tunnelen er helt stengt over flere døgn, sier Erling Laukvik i Statens vegvesen.
Må stenge tunnelen hele døgnet
Arbeidet kan ikke gjennomføres ved nattestenginger alene.
Tunnelen må gjøres strømløs mens arbeidet pågår, og sprøytebetongen må herde før det igjen kan slippes trafikk gjennom tunnelen. I tillegg skal det monteres nye sikringsbolter.
Når arbeidet starter 13. september, blir tunnelen stengt hele døgnet fram til arbeidet er ferdig 18. september.
Omkjøring via Buvika
Mens tunnelen er stengt, blir trafikken ledet via fylkesveg 800 Buvikvegen mellom Øysand og Buvika.
Statens vegvesen ber trafikantene beregne ekstra reisetid og følge skiltet omkjøring.
Setter inn tiltak for skolebarna
Stengingen vil føre til økt trafikk på fylkesveg 800 Buvikvegen og fylkesveg 6646 Vigdalsveien.
For å ivareta trafikksikkerheten setter Statens vegvesen og OPS-selskapet Orkdalsvegen AS inn ekstra tiltak i perioden tunnelen er stengt.
– Det settes inn trafikkvakter ved tre fotgjengerfelt i Buvika. Vaktene vil være på plass ved skolestart om morgenen og når skoledagen er over om ettermiddagen, sier Laukvik
Vegvesenet oppfordrer samtidig alle trafikanter til å vise hensyn og være ekstra oppmerksomme i områdene med økt trafikk.
– Vi har alle et ansvar for å ta vare på hverandre i trafikken. Vi ber trafikantene senke farten, følge skiltingen og vise hensyn til myke trafikanter og naboer langs omkjøringsvegen, sier Laukvik.
Følg trafikkmeldingene
Oppdatert trafikkinformasjon finnes på Statens vegvesens trafikkmeldingstjeneste på www.vegvesen.no/trafikk. Eventuelle endringer i kjøremønster eller trafikkavvikling blir publisert fortløpende.
Del av OPS-kontrakten
E39 Brekktunnelen er en del av OPS-kontrakten E39 Klett-Bårdshaug, og det er Orkdalsvegen AS og deres entreprenør, Skanska Norge, som skal utbedre tunnelen. OPS er en forkortelse for Offentlig-Privat samarbeid.
← Tilbake til nyhetsbrevet: Trøndelag reg 6 Uke 37 ← Tilbake til Region 6 Trøndelag