Hopp til innhold

Finn din transportør

Nyhetsbrev Østfold desember 2025

Hei igjen litt før nyttår,

Ventebrakka på Svinesund er på plass, med korktavle og godt synlig. Vi regner med at det blir godt og varmt når kulda setter inn, for regn har vi jo hatt nok av en stund. Som dere ser på bildet, fikk vi klistret på et NLF-merke på døra da Lars og jeg var der borte. Vi tar gjerne imot tilbakemeldinger hvis noe ikke funker.

NLF_NYHETSBREV_OSTFOLD_desember_2025

EN DAG HOS STATENS VEGVESEN SVINESUND

EN DAG HOS STATENS VEGVESEN SVINESUND EN DAG HOS STATENS VEGVESEN SVINESUND

17. november var styret hos Statens vegvesen på Svinesund. Vi hadde først et møte inne på kontrollstasjonen med Øyvind Grotrød og Roger Gulvik. Til stede var også sjefen for utekontrollen, fra Trysil og helt ned til Agder, Erik Wolff. Vi ble orientert om forholdene ved Svinesund og andre steder. Vi stilte spørsmål om hvorfor det kunne være så stor forskjellsbehandling på de ulike stasjonene, spesielt Laner før Porsgrunn og Krosmoen ved Egersund, som vi anså som de verste. Vi fikk da opplyst at begge ansvarlige for disse stasjonene var på Svinesund den dagen, i et annet møte, så vi kunne godt få treffe dem og si vår mening. Og det ble gjort – den ene lyttet og skulle ta

våre synspunkter med videre, mens den andre tror jeg ikke hadde noen stor forståelse for våre argumenter.

Etter møtet inne var vi ute på plassen og så på vekt og sikring av last, og vi hadde jo passert dato for vinterutrustning, så det ble kontrollert dekk og kjetting.

Tirsdag 2.12 hadde vi årets siste styremøte, med avslutning med julemiddag. Vi hadde også invitert Knut Gravråk, administrerende direktør i NLF, til møtet, da han ikke hadde vært hos oss siden han begynte. Det satte vi stor pris på.

Vi satte også pris på hans uttalelse i NLF Nyhetsbrev, hvor han skriver at samferdselsminister Ivar Nygård bør ønske seg nye batterier til høreapparatet til jul, slik at han kan høre NLFs krav når det gjelder vekt og dimensjoner (dette var i nye gode toner).

I løpet av nyåret vil det komme opp skilt som kan regulere fartsgrensen på E6. Dette vil bedre trafikksikkerheten ved steder hvor det har lett for å bli kødannelse. Ved Svinesund har dette vært i drift siden i sommer og har fungert bra.

Fylkesårsmøtet blir 21–22.03 på Laholmen. Vi har invitert både Knut Gravråk fra NLF og Erik Wolff fra utekontrollen til årsmøtet, men vi har ikke fått svar om de kommer.

Det har ikke blitt noen bedre løsning med Fredrikstadbroa, eller ny bro over Glomma. Stengningen av Fredrikstadbrua er for øyeblikket satt til 29.02.2026. Men ting kan skje. Vi holder nå på med å få til et møte med stortingsbenken i Østfold eller transportkomiteen først på nyåret.

Julemøte for lokalforeningen i Fredrikstad ble avholdt i samarbeid med Scania i gammel, god tradisjon. Alle lokalforeningene var til stede, og det var oppmøte på 42 stk. Dette var bra, og noe de bør fortsette med.

God jul og godt nytt år fra oss i styret. Vi hørs på nyåret.