← Tilbake til nyhetsbrevet: Nyhetsbrev uke 38/2026 fra NLF Innlandet
Nyhet Publisert 17.09.2026 av Jim NYBØ
Dialogmøte i Valdres
Initiativtaker til møte var Alexander Styve i vår felles medlemsbedrift, Fagernes Anlegg AS. Bakgrunnen for initiativet var at mange er bekymret for dagens situasjon med færre oppdrag og høyere kostnader. Vi trenger å møtes for å lufte utfordringene og se om vi kan samarbeide bedre i regionen.
Med på møtet var også flere ordførere i regionen, Knut Arne Fjelltun (Nord-Aurdal), Linda Mæhlum Robøle (Etnedal), Jørand Ø. Lunde (Vang) og Haldor Ødegård (Vestre-Slidre).


Ufordrende, men ikke bekmørkt... Enda
Flere av de fremmøtte delte erfaringer, og synspunkter på dagens situasjon. Ordføreren i Vestre-Slidre, Haldor Ødegård hadde fått oppgaven om å redegjøre litt fra kommunenes side i forhold til dagens situasjon og hva som rører seg i regionen fremover. Regionsleder i MEF, Leiv Peter Blakstad ba politikerne få ut jobber kjapt og ikke nå sitte på gjerdet. Vi trenger jobbene nå, og prosjektene blir ikke billigere om man venter. Flere påpekte også at anbudene må forenkles slik at de mindre bedriftene har sjans til å bli med. Ordfører i Vang, Jørand Lunde påpekte at det er en utfordrende situasjon også for kommunene som har sine stramme budsjetter selv om de gjerne skulle satt i gang flere prosjekter. Vi havner ofte i en prioriterings situasjon opp i mot skole og eldreomsorg, tilføyde Haldor Ødegård.




Kommunene må kompensere før økte drivstoffpriser
NLF hadde i likhet med MEF oppfordring til kommunene om å få ut jobber, men at man også sikrer at transportører som kjører for kommunen får kompensert de økte kostnadene. I følge vår siste medlemsundersøkelse er dette vanskelig for våre bedrifter på statlige kontrakter. Får ikke transportørene kompensert økte dieselkostnader frykter vi at dette kommer til å merkes særs godt til vinteren når det gjelder vintervedlikehold.
Leder for samferdselsutvalget i Innlandet fylkeskommune, Iselin Vistekleiven var også tilstede og holdt innlegg til forsamlingen. Innlandet fylkeskommune har gjort store ekstrabevilgninger for å få ut flere jobber i fylket. Flere av dem i Valdres. Frykten er at en god del av ekstrabevilgningene nå blir spist opp av den stor kostnadsveksten.



Initiativtaker Alexander Styve var godt fornøyd etter kveldens møte. Engasjementet viser at vi trenger en slik møteplass, og oppfordringen blir at enda flere bedrifter deltar neste gang. Til slutt må vi takke Valdres Næringshage som la til rette for møtet på Valdres vgs.
Avisa Valdres var også til stede, og du kan lese saken i avisa HER
← Tilbake til nyhetsbrevet: Nyhetsbrev uke 38/2026 fra NLF Innlandet ← Tilbake til Region 2 Innlandet