Nyhet Publisert 18.06.2026 av Roy N. Wetterstad
Kjør forsiktig i veiarbeidsområder
Hvis ikke lastebilsjåfører og andre begynner å respektere hastighetsnedsettelsene i veiarbeidsområder risikerer vi at kronglete omkjøringsløsninger blir svaret både på E18 og andre steder.
.
Trafikkansvarlig hos Politiet Sør Øst, Henning Ødegaard Johansen og Tore Jan Hansen fra Statens vegvesen Sør har vært ansvarlige for kampen mot klokka prosjektet som har hatt som formål å redusere stengetiden på hovedferdselsårene i forbindelse med veiarbeider, ulykker og andre forhold. Hovedgrepet har vært å lede trafikken toveis i ett løp på motorveiene istedenfor å iverksette omkjøring. Prosjektet har vært så vellykket at det rulles ut nasjonalt etter en prøveperiode i Vestfold og Buskerud.
.
Nå ropes det imidlertid varsko fra dem som har sikkerhetsansvaret for de ansatte veiarbeiderne som opererer på disse strekningene. Hele ordningen kan stå i fare hvis sjåførene ikke begynner å respektere hastighetsbegrensningene der hvor veiarbeid foregår. Da vil vi i tilfelle på nytt bli henvist over på til dels dårlige omkjøringsveier. Spesielt tungtransporten vil bli hardt rammet hvis dette skulle bli resultatet.
.
SVV og politiet vurderer i første omgang å øke sin tilstedeværelse med hastighetskontroller, samt tiltak som hastighetsvarslere og fysiske hastighetsdempere i veibanen.
.
.
Bildetekst:
Henning Ødegaard Johansen fra Politiet og Tore Jan Hansen fra SVV advarer mot råkjøring i veiarbeidsområder (foto: SVV)