Hopp til innhold

Finn din transportør

75 millioner til KI-forskning i transportsektoren

Nyhet Publisert 25.09.2026 av Farrah Agnew Løvdal

75 millioner til KI-forskning i transportsektoren

NTNU får 75 millioner kroner til å lede et nytt forskningssenter for kunstig intelligens i transportsektoren. Målet er å bruke KI til å skape tryggere, mer effektive og mer bærekraftige transportløsninger.

NTNU skal lede et nytt forskningssenter for kunstig intelligens (KI) innen transport. Med 75 millioner kroner i støtte over fire år skal senteret bidra til å utvikle tryggere, mer effektive og mer bærekraftige transportløsninger.

Kunstig intelligens får stadig større betydning i samfunnet, og nå ønsker myndighetene å utnytte teknologien i arbeidet med å utvikle framtidens transportsystemer. Det nye forskningssenteret skal ledes av NTNU og samler 25 partnere fra næringslivet, offentlig sektor og forskningsmiljøene. Blant samarbeidspartnerne finner vi aktører innen vei, jernbane, kollektivtransport, gods- og distribusjonstransport, energi og teknologi. Kamzy Gunaratnam peker på at prosjektet samler noen av de sterkeste fagmiljøene på feltet.

Kan gi bedre planlegging og drift

Ifølge Samferdselsdepartementet skal forskningen bidra til bedre planlegging og drift av både person- og godstransport. Bruk av data om trafikkstrømmer, vegtilstand, kjøretøy og ulike sensorer kan gjøre det mulig å optimalisere transportløsninger og utnytte ressursene bedre.

Målet er at KI skal bidra til et transportsystem som er både tryggere, mer effektivt og mer bærekraftig. Teknologien skal kunne brukes i alt fra planlegging og bygging til drift og vedlikehold av transportinfrastruktur.

Viktig også for godstransporten

For transport- og logistikknæringen kan utviklingen være interessant å følge. Bedre datagrunnlag og mer presise analyser kan på sikt gi mer effektiv ruteplanlegging, bedre kapasitetsutnyttelse og mer forutsigbar transportflyt. Samtidig vil det være viktig at nye løsninger utvikles i tett samarbeid med næringen og tar hensyn til praktiske behov ute på vegene.

Det nye senteret får også en kobling til de seks nasjonale KI-sentrene som ble etablert gjennom regjeringens KI-satsing i 2025. Målet er å styrke forskning, innovasjon og verdiskaping både i næringslivet og offentlig sektor.

Eileen Fugelsnes, forsknings- og høyere utdanningsminister, mener satsingen skal gi kunnskap som gjør det mulig å ta i bruk kunstig intelligens på en trygg og samfunnsnyttig måte, i samarbeid med transportsektoren og næringslivet.

For transportbransjen blir det spennende å se hvilke konkrete løsninger som kommer ut av forskningen, og hvordan kunstig intelligens kan bidra til mer effektive og konkurransedyktige transporttjenester i årene som kommer.

Bilde generert av KI

NTB - Samferdselsdepartementet

← Tilbake til Region 4 Agder og Rogaland