Nyhetsbrev Oppdatert 27.05.2026
INFORMASJON FRA NLF AGDER OG ROGALAND NUMMER 647UKE 17 2026
Nytt fra regionen
Her er et innblikk i sakene NLF Agder og Rogaland har jobbet med denne uken.
Vegvesenet sier nei til forbud mot tungtrafikk i Hoveveien

Statens vegvesen (SVV) har avslått søknaden om å innføre forbud mot gjennomkjøring for lastebil og trekkbil i Hoveveien. Etter en samlet trafikkfaglig vurdering mener Vegvesenet at skiltingen verken vil være tilstrekkelig forståelig, håndhevbar eller bidra til bedre trafikksikkerhet. Politiet viser til at det ikke er registrert alvorlige ulykker på strekningen, og at tunge kjøretøy ikke har vært involvert i ulykker der. Vegvesenet peker også på at foreslått skilting kan skape nye trafikkfarlige situasjoner, blant annet ved at store kjøretøy må snu eller rygge i kryss. Vilkårene i skiltforskriften og håndbok N300 anses derfor ikke oppfylt. Vedtaket er endelig og kan ikke påklages, da skiltvedtak er lokal forskrift.
Les mer om saken i Sandnesposten: Nedslående avgjørelse for Ganddal – Vegvesenet nekter å stenge veien for tungtransport
Tverrforbindelsen Vagle–Osli
NLF Rogaland er glade for at transportnæringens innspill er blitt hørt i saken om Hoveveien. I møter med både politikere og Statens vegvesen har vi vært tydelige på at en stenging av veien kun ville ført til dårligere trafikksikkerhet – ikke bedre. NLF Rogaland mener fortsatt at den langsiktige og helhetlige løsningen på både trafikksikkerhets- og fremkommelighetsutfordringene i området rundt Sandnes er å få på plass Tverrforbindelsen Vagle–Osli. Dette er et tiltak som vil gi bedre trafikkflyt, økt sikkerhet og en mer robust infrastruktur for både næringstransport og øvrige trafikanter. Arbeidet for å realisere denne forbindelsen vil derfor fortsatt ha høy prioritet for NLF Rogaland.
Nytt skolebesøk
Tirsdag denne uken gikk turen til Grimstad Ungdomsskole, hvor vi møtte 9. klassinger som har valgfaget Trafikk. Christoffer Moland fra Opplæringskontoret Transport hadde om veien til yrkessjåfør, Farrah Løvdal, Regionssjefen hadde om trafikksikkerheten rundt tungekjøretøy. Denne uken hadde vi med oss Eirik Kristiansen fra Agder Storbilskole. Christoffer geleidet ungdommen gjennom den
praktiske delen ute, med hjelp fra Eirik. Ungdommen var skikkelig aktive med mange gode spørsmål. Alle som ville fikk prøve å sitte i hytta og de fikk også prøve tuta. Høydepunktet var nok når lærerinnen deres fikk sitte i hytten og en medelev fikk tute for resten av klassen.


Takk til Agder Storbilskole og Eirik Kristiansen som hjalp til.
Litt fra nyhetsbildet nasjonalt og internasjonalt.
Transportnæringen er avgjørende for beredskap i krise og krig
En ny rapport fra Forsvarets forskningsinstitutt (FFI)
bekrefter det NLF lenge har vært tydelige på:
Uten en robust og fungerende transportnæring
stopper Norge. Rapporten viser at forsyningen
av både mat og drivstoff er sårbar ved krise og krig,
og at lastebiltransporten er helt avgjørende for å
holde samfunnet i gang. Forskerne peker blant
annet på sentraliserte lagre, mangel på sjåfører,
sårbar kraftforsyning og lange transportlinjer som
kritiske risikofaktorer. Nord-Norge er spesielt utsatt,
ettersom de fleste lager, terminaler og transportressurser ligger i Sør-Norge – samtidig som behovet
i nord vil øke kraftig ved krise eller militær aktivitet.
FFI anbefaler flere tiltak som samsvarer med NLFs
prioriteringer, blant annet styrking av transportinfrastrukturen, etablering av regionale og nasjonale –
beredskapslagre, sikring av drivstofftilgang og tydeligere sivil-militære
beredskapsavtaler med næringslivet. Rapporten understreker at transportnæringen må
involveres aktivt i beredskapsplanleggingen – i fredstid – for å sikre fremkommelighet,
forutsigbarhet og rask respons når det virkelig gjelder.
For NLF er dette en tydelig bekreftelse på at lastebilnæringen ikke bare er en del av
verdikjeden, men en kritisk del av Norges totale beredskap.
Her er lenke til hele artikkelen: Hvordan kan vi unngå tomme hyller i matbutikken og stengte drivstoffpumper hvis det blir krig?

Dramatisk redningsaksjon på Transport 2026
Under Transportmessen 2026 tar Norges Lastebileier-Forbund (NLF) og If Skadeforsikring trafikksikkerhetsarbeidet et steg videre med en
realistisk demonstrasjon av en redningsaksjon etter en alvorlig lastebilulykke. Sammen med brann- og redningsetaten skal et moderne,
kollisjonsskadet førerhus klippes opp for å vise publikum hvilke krefter som er i sving – og hvordan redningsmannskaper arbeider når ulykken først ute. Demonstrasjonen skal gi innsikt i både redningsteknikk, bruk av spesialverktøy og betydningen av skadereduserende tiltak i moderne kjøretøy. Ifølge NLF handler tiltaket om å begrense skadeomfanget når uhellet skjer, og øke kunnskapen om trafikksikkerhet
både blant yrkessjåfører og publikum. I tillegg setter NLF fokus på uoppmerksomhet i trafikken gjennom kampanjen «Hendene
på rattet – blikket på veien», blant annet ved bruk av kjøresimulatorer som viser hvor farlig mobilbruk bak rattet er. Redningsdemonstrasjonen gjennomføres én gang under messen, men det ødelagte førerhuset vil stå utstilt gjennom hele messeperioden.
Les mer om saken på Yrkesbil: Demonstrerer dramatisk redningsaksjon
Flere lastebiler får toppscore i nye Euro NCAP-tester
Den nyeste runden med Euro NCAP-tester viser tydelig framgang i sikkerheten på moderne lastebiler. I den siste testserien fikk fem av sju testede modeller full uttelling med fem stjerner – langt flere enn i de første lastebiltestene i 2024, da bare to modeller nådde toppscore. Euro NCAP beskriver utviklingen som en betydelig forbedring fra produsentenes side. Best i testen ble Scania L-serie 4x2, med en totalscore på 90 prosent. Også Scania P-serie, flere Volvo-modeller, Mercedes-Benz Actros og MAN TGM oppnådde fem stjerner. Testene har hatt særlig fokus på førerstøttesystemer og kollisjonsunngående teknologi, samt sikkerhet i bymiljø gjennom den såkalte «City Safe»-vurderingen. Samtidig viser resultatene at det fortsatt er forbedringspotensial: Renault D Medium endte med fire stjerner, mens DAF XD fikk tre stjerner, blant annet grunnet svakere resultater på systemer for kollisjonsunngåelse. Testene understreker både den positive utviklingen innen tungbilsikkerhet – og at teknologien fortsatt kan bli bedre.
Les mer om testen på Tungt.no: Nye sikkerhetstester: Disse fikk toppscore – og disse har litt å gå på


Nytt fra medlemmene
Stemningsbildet fra Agder og Rogaland
Det er ingen tvil om at livet på vei kan være full av naturopplevelser! Her er bilder fra sjåførenes hverdag, som jeg har vært så heldig å få dele her.
Våren er kommet for fullt! Det er flotte soloppganger og blå himmel i regionen vår denne uken. Arne Micheal Antonsen, som til daglig for Nor-log i Agder deler en vakker soloppgang på Mjåvann, Kristiansand.


Har du lyst til å dele noe fra din hverdag, send meg gjerne det du har på hjerte til fl@lastebil.no
Vei nytt
Rv. 13 Lovraeidet–Rødsliane: Første tunnelsalve markerte byggestart
Arbeidet med ny rassikringstunnel på riksveg 13 gjennom Rødsliane er nå i gang. Onsdag 22. april ble den første tunnelsalven fyrt av, som markerer en viktig milepæl i prosjektet. Utbyggingen skal bedre framkommeligheten og øke trafikksikkerheten på en svært rasutsatt del av rv. 13 i
Ryfylke. Når prosjektet står ferdig, vil strekningen gi tryggere og mer stabile vegforbindelser for både næringstransport og lokalsamfunn.