Hopp til innhold

Finn din transportør

Revidert nasjonalbudsjett med en milliard til fylkesveiene - en "dråpe" i havet

Nyhet Oppdatert 15.06.2026

Revidert nasjonalbudsjett med en milliard til fylkesveiene - en "dråpe" i havet

Større overføringer til fylkeskommunene avgjørende for å få ned vedlikeholdsetterslepet

NLF har lenge kjempet for større overføringer fra stat til fylkeskommuner for å bremse det stadig økende veiforfallet. Men økte kostnader spiser i stor grad opp økte statlige overføringer. Når den ekstra milliarden blir fordelt, blir Vestland fylkeskommune (VFK) tilgodesett med ca. 110 millioner kroner. Dessverre blir det som å fylle havet med en dråpe. VFK må derfor vurderer enhver investering i nye veiprosjekter opp mot vedlikehold av eksisterende veinett i håp om at det stadig økende vedlikeholdsetterslepet stoppes.Ta vare på det vi har, utbedre der vi kan og bygge nytt der vi må er en uttalt målsetning. Nå er det på tide å omsette ord til handling.

Dagens økonomiske situasjon i VFK

NLF er svært bekymret for dagens økonomiske situasjon i VFK. Fylkeskommunen har ikke økonomisk styrke til å få gjort noe med dagens vedlikeholdsetterslep, og utsiktene til en snarlig forbedring virker fjern. Tallene som viser det totale veietterslepet i Vestland fylkeskommune er dyster lesning. Desto viktigere er det at en daglig har etterslepet friskt i minne. Fremtidige investeringer i VFK vil bli påvirket av det enorme etterslepet:

  • Generelt vedlikeholdsetterslep: ca. 20 mrd. kr (2025)
  • 184 tunneler som ikke er omfattet av tunnelsikkerhetsforskriften: ca. 1 mrd. kr. (2025)
  • 103 tunneler som er omfattet av tunnelsikkerhetsforskriften: ca. 3-7 mrd. kr. (2025)
  • Kaianlegg: fra 1. mrd. kr. (2025)
  • Skred- og rassikring: 23-24 mrd. kr. (2025)
  • 2083 broer: ca. 5,3 mrd. kr. (2025)
  • Summert: 53-58 mrd. kr. (2025)
  • VFK - Gjeld pr. 2026: ca. 18,1 mrd. kr. men øker til 19,5 mrd. kr. ved utgangen av 2026.

Veien - sjåførenes «fabrikkgulv»

For transportnæringen er nedslitte og dårlige fylkesveier en belastning, både for kjøretøy og for sjåfør. For sjåførene er det en psykisk belastning å kjøre lastebil og vogntog på smale og dårlige fylkesveier, som i tillegg ofte er skred- og rasutsatte. I tillegg til store psykiske påkjenninger, påfører veiene sjåførene belastningsskader som ofte ender i sykemeldinger. For ledelsen i transportbedrifter blir det vanskelig å sikre et godt arbeidsmiljø der helse, miljø og sikkerhet (HMS) ivaretas på en god måte. I dag blir sjåførenes sikkerhet i stor grad avgjort av flaks eller uflaks ute på veien. Flaks eller uflaks blir avgjørende faktorer for om sjåførene kommer hjem eller ikke. HMS-arbeidet blir i praksis et helse, miljø og flaks arbeid (HMF). Vi tviler på at bedrifter i andre næringer ville fått godkjent flaks som et HMS-tiltak.

← Tilbake til Region 5 Hordaland / Sogn og Fjordane / Møre og Romsdal