Nyhet Publisert 28.10.2026 av Jan Ove HALSØY
Venner på veien ved Søråshøgda skole i Bergen
Onsdag 28. oktober besøkte NLF sammen med Royal Transport AS Søråshøgda skole i Bergen der vi gjennomførte programmet "Venner på veien" i et heller dårlig "Bergensk høstvær".
Skolen har vi besøkt gjennom flere år. Det spesielle med årets besøk var at klassene vi besøkte denne dagen opprinnelig skulle fått besøk av oss i 2025, men av forskjellige grunner har besøket blitt utsatt flere ganger. Det som i 2025 var 1. klassetrinn, var nå blitt til 2. klassetrinn. Det var fire klasser med totalt 65 elever på 2. klassetrinn.
Vi begynte som vanlig inne i klasserommene der vi snakket om hvordan en skal oppføre seg ute i trafikken. Det er viktig at alle som ferdes i trafikken er venner. Venner er snille med hverandre, de hjelper hverandre, passer på hverandre og hilser på hverandre. Egenskaper som er gode å ha når en ferdes ute i trafikken, både for de som kjører store og små biler, de som går og sykler, eller de som kjører på sparkesykler. I tillegg snakket vi om refleks og refleksbruk siden høstmørket blir mer og mer fremtredende. Tre filmer ble vist, der vi avsluttet med filmen med "Viggo Venn".
Ute ble blindsonene rundt en lastebil vist. Både elever og lærere ble overrasket av hvor lite sjåførene som kjører lastebilene egentlig ser. Selvfølgelig fikk alle elevene komme inn i lastebilen.
Vi retter en stor takk til Royal Transport AS og sjåfør Jeanette Hauge som stilte denne dagen.
← Tilbake til Region 5 Hordaland / Sogn og Fjordane / Møre og Romsdal