Hopp til innhold

Finn din transportør

Nytt kjøremønster på Sveberg tas i bruk torsdag 29. oktober kl. 06:00

← Tilbake til nyhetsbrevet: Trøndelag region 6 Uke 44

Nyhet Publisert 29.10.2026 av Leif Jarle Christensen

Nytt kjøremønster på Sveberg tas i bruk torsdag 29. oktober kl. 06:00

Planlagt trafikkomlegging på Sveberg blir gjennomført denne uken, og nytt kjøremønster på Sveberg tas i bruk torsdag 29. oktober kl. 06:00. Det utstyret som var forsinket er nå på plass, og vi er klare til å gjennomføre den planlagte omleggingen.


Denne endringen i kjøremønster med rundkjøringer er nødvendig for å kunne frigjøre områder til anleggsareal for byggingen av nytt Sveberg-kryss. Rundkjøringene er nødvendige for å opprettholde tilgangen til Sveberg-området på begge sider av E6, og for lokaltrafikken på tvers av E6 i området Sveberg.

Trafikk til og fra Sveberg S betjenes av rundkjøring vest for dagens Svebergkryss. Trafikk til og fra Sveberg N betjenes av rundkjøringen øst for dagens Svebergkryss.

Trafikk mellom Sveberg N og Sveberg S

Skal du som kjørende bevege deg på kryss av Svebergområdet må du ned på E6 og benytte deg av rundkjøringene øst og vest for Sveberg. Dette fordi dagens bro på Sveberg blir stengt for motorisert ferdsel.

Kjørende (moped) som ikke har lov til å kjøre på E6 må benytte undergangen ved Svedalen for å komme seg mellom Sveberg N og Sveberg S.

Myke trafikanter og kollektivtrafikk

Gående og syklende skal benytte dagens bro på Sveberg, frem til ny gang/sykkel-bro står ferdig på nyåret 2027. Når ny gang/sykkel-bro står ferdig, vil arbeidene med å rive dagens bro over E6 starte.

Kollektivtrafikken mot Stjørdal og mot Trondheim vil bli betjent fra nordsiden av E6. Bussholdeplassene for begge retninger bli flyttet til Svebergveien, utenfor Sveberg Handelspark.

Kjøremønster på E6

Trafikanter som skal passere gjennom Svebergområdet på E6, må passere gjennom rundkjøringene på vest- og øst-siden av Sveberg. Vi ber trafikanter på E6 være aktsomme da det i anleggsperioden vil være flere sideveis justeringer av E6, avhengig av hvor arbeidet med å bygge ny E6 pågår i det aktuelle området.

Fra Trondheim til Sveberg:

  • Kommer du fra Trondheim og har destinasjon Sveberg Sør, må du bruke rundkjøringen vest for Sveberg, og følge Vuluvegen til Sveberg S.

  • Kommer du fra Trondheim og har destinasjon Sveberg Nord, må du bruke rundkjøringen øst for Sveberg, og svinge av til Sveberg N.

Fra Stjørdal til Sveberg:

  • Kommer du fra Stjørdal og har destinasjon Sveberg Nord, må du bruke rundkjøringen øst for Sveberg, og svinge av til Sveberg N.

  • Kommer du fra Stjørdal og har destinasjon Sveberg Sør, må du bruke rundkjøringen vest for Sveberg, og følge Vuluvegen til Sveberg S.

 

Svedalen

Ny rundkjøring, vest for dagens Sveberg-kryss ved Svedalen, skal betjene Sveberg S.

← Tilbake til nyhetsbrevet: Trøndelag region 6 Uke 44 ← Tilbake til Region 6 Trøndelag