– De økte bompengene, som har steget med rundt 35 prosent, vil bli en stor ekstrakostnad for transportører og næringslivet, og det bekymrer meg, sier Retterholt.
Denne bekymringen har ført til at flere aktører nå ser på hvordan finansieringen av hele E39-prosjektet kan revideres for å møte utfordringene.
Brev fra Samferdselsdepartementet
Statens vegvesen (SVV) mottok nylig et brev fra Samferdselsdepartementet som setter i gang et nytt samarbeid om finansieringen av E39-prosjektet mellom Kristiansand og Lyngdal. SVV, Nye Veier, bompengeselskapet og Agder fylkeskommune skal nå gjennomgå finansieringsmodellen for hele strekningen. Målet er å finne en løsning som både sikrer at prosjektet kan betales ned og at bompengeavgiftene ikke blir en uholdbar byrde for brukerne.
Arbeiderpartiet har vært aktive i prosessen, spesielt siden sitt landsmøte, og Gro Bråten, som har deltatt på flere av Arbeiderpartiets årsmøter, har hatt dialog med Samferdselsdepartementet om saken. Kai Steffen Østensen, 1. kandidat til Stortinget for Arbeiderpartiet, har også engasjert seg i diskusjonen og sier til Fædrelandsvennen at departementet har tatt situasjonen på alvor. Østensen understreker at de tverrpolitiske tilbakemeldingene som er kommet, har blitt lyttet til, og at det nå er et skritt videre i prosessen.
– Bestillingen fra regjeringen er helt nødvendig, sier Østensen. Han mener det er avgjørende å få på plass et solid finansieringsopplegg for å redusere bomtakstene og få trafikken tilbake på den nye, trygge veien.
Trafikkmønstre og økonomiske konsekvenser
Analyser av trafikkmengden på strekningen viser at det har vært omtrent 11 millioner passeringer, mens anslagene i proposisjonen har vært på 13 millioner akkumulert passeringer. Det er imidlertid funnet at omtrent 50 % av trafikken fortsatt benytter den gamle veien på deler av strekningen, noe som spiller en viktig rolle i den videre finansieringsvurderingen.
Retterholt har ved flere anledninger påpekt at det rett og slett går ut over trafikksikkerheten. For transportfirmaet MBT, for eksempel, har prisøkningen ført til ekstra kostnader på over 300 000 kroner årlig. Dette skaper utfordringer for næringsdrivende som vurderer kostnader knyttet til veivalg, noe som kan føre til at den nye E39 blir mindre benyttet til tross for at den er en tryggere og mer moderne vei.
Nå håper han at partene kan finne en løsning som kan balansere behovet for å finansiere veiprosjektet med hensyn til de økonomiske belastningene på både næringslivet og de som daglig benytter veien.