Nyhetsbrev Oppdatert 27.05.2026
INFORMASJON FRA NLF AGDER OG ROGALAND NUMMER 646 UKE 16 2026
Nytt fra regionen
Her er et innblikk i sakene NLF Agder og Rogaland har jobbet med denne uken.

Samferdselsutvalget behandlet saken 14. april, med videre behandling i fylkestinget planlagt i mai. Bakgrunnen for saken er sviktende bompengeinntekter og økende trafikk på gamle E39. Det vurderes flere tiltak, blant annet revidert bompengeopplegg, lengre innkrevingstid, reduserte takster og sideveis bom på gamleveien, kombinert med skjerming av lokaltrafikk. Det er også reist krav om statlig medvirkning eller gjeldsslette for å redusere belastningen.
NLF mener disse tiltakene ikke er riktig vei å gå. Vårt hovedinnspill er å gjennomføre en prøveperiode med reduserte bompenger for å kunne måle den faktiske effekten. Dette var det også enighet om i møte med fylkespolitisk ledelse.
Budskapet ble formidlet da Roar Osen (styreleder NLF Agder), Lars Reidar Grimestad (forbundsstyremedlem) og Farrah Løvdal (regionsjef Region 4) møtte fylkesordfører Arne Thomassen (H), fylkesvaraordfører Rune André Sørtveit Frustøl (KrF) og Steinar Bergstøl Andersen (FrP). I møtet løftet vi det som er viktig for næringen, med særlig vekt på konsekvensene for næringstransport og konkurransekraft.
Varslet stenging Edlandsgeilane
En annen viktig sak NLF Rogaland har jobbet med denne uken, er den planlagte stengingen av Edlandsgeilane i Gjesdal kommune. NLF Rogaland har, sammen med Leverandørenes Utviklings- og Kompetansesenter (LUKS), sendt brev til Statens vegvesen med innspill i saken om mulig stenging av Edlandsgeilane for tungtrafikk. I brevet peker vi på at en stenging ikke vil fjerne trafikken, men flytte den til andre veier. Dette vil gi økt belastning på omkjøringsruter, lengre kjøretider og økte utslipp. Videre understreker vi at tiltaket vil ha begrenset effekt dersom det kun gjelder tungbil, og ikke også omfatter traktor og annen langsom trafikk. NLF mener saken må vurderes helhetlig, og at Edlandsgeilane bør holdes åpen for næringstransport inntil reelle alternative løsninger er på plass.
Vinterdriftskontrakter i Agder
NLF Agder skal ha felles møte med Agder fylkeskommune og Statens vegvesen om erfaringer med å være underentreprenør på drift‑ og vedlikeholdskontrakter. NLF og MEF ønsker dialog om hvordan offentlige kontrakter oppleves i praksis.
Tverrforbindelsen Vagle – Osli
NLF Rogaland har tatt initiativ til et felles dialogmøte med ordførere i Nord‑Jæren, Rogaland fylkeskommune og sentrale næringsaktører. Målet er å løfte frem behovet for Tverrforbindelsen Vagle–Osli. NLF mener stenging for tungtransport brukes for ofte som tiltak, og at etablering av tverrforbindelsen vil gi bedre trafikkavvikling i regionen.
Har du innspill send dem gjerne til fl@lastebil.no
140 milliarder i etterslep
Fylkesveiene i Norge har et vedlikeholdsetterslep på rundt 140 milliarder kroner, noe NLF mener utgjør en uakseptabel risiko for tungtransporten. Manglende økonomisk handlingsrom gjør at veistandarden forverres år for år i de fleste fylker. NLF peker på at fylkesveiene er avgjørende for næringstransport, sikkerhet og beredskap. Ifølge Statens vegvesen er risikoen for alvorlige ulykker betydelig høyere på fylkesveier enn på riksveier. Når hovedveier stenges, er det fylkesveiene som må ta trafikken – ofte uten å være dimensjonert for det. Dette kan få alvorlige konsekvenser for både trafikksikkerhet og vareforsyning.
Les mer på Lastebil.no: 140 milliarder i etterslep

Nyregistreringer

Nye tall fra Grønt Landtransportprogram (GLP) viser store fylkesvise forskjeller i nyregistreringer av fossilfrie lastebiler over 16 tonn. I flere fylker på Østlandet, samt i Vestland, er andelen el‑ og biogasslastebiler over 30 prosent i første kvartal 2026. Samtidig ligger fylker som Telemark, Møre og Romsdal og Nordland under 10 prosent, med Nordland helt nede på 3 prosent.
GLP peker på en tydelig sammenheng mellom tilgang på lade‑ og biogassinfrastruktur, lokale insentiver og utbredelsen av fossilfrie kjøretøy. Bompengefritak trekkes frem som et viktig virkemiddel. Totalt gikk 24 prosent av nye tunge lastebiler på strøm eller biogass i første kvartal, og det er særlig el‑lastebilene som øker kraftig, med 42 prosent vekst sammenlignet med samme periode i fjor.
Ler mer på tungt.no: Nyregistreringer: Her er tabellen som viser de store forskjellene
Nytt fra medlemmene
Gratulerer Håkull AS med 80 års jubileum!
Håkull markerer 80 år i transportbransjen Transportbedriften Håkull AS markerer i 2026 sitt 80-årsjubileum. Selskapet, som har røtter i Rogaland og en lang historie innen internasjonal transport. Håkull samler alle ansatte og sjåfører til en jubileumsfeiring i Stavanger. Håkull ble etablert i 1946 og har gjennom åtte tiår utviklet seg til en solid aktør innen transport og logistikk. Fra lokale transporter etter krigen har virksomheten vokst til å bli en viktig del av transportnettverket mellom Norge og Europa.
Daglig leder Kjartan Håkull sier ”80 år er en milepæl vi er svært stolte av. Det er først og fremst takket være ansatte, kunder og samarbeidspartnere gjennom flere generasjoner, sier Kjartan Håkull, daglig leder i Håkull AS. Jubileet markeres med en egen samling i DNB Arena i Stavanger 6. juni 2026, hvor rundt 300 inviterte gjester vil delta. Transportbransjen er i konstant utvikling, og vi ser frem til å fortsette reisen videre sammen med våre kunder og ansatte. Historien vår handler om mennesker, samarbeid og viljen til å utvikle seg, sier Håkull. Gjennom 80 år har Håkull vært med på å bygge opp transportforbindelser mellom Norge og kontinentet. Selskapet har i dag aktivitet både nasjonalt og internasjonalt.»
Har du noe du vil dele send gjerne sak til fl@lastebil.no

Vei nytt
Stenging E134
Mesta melder om at det blir veiarbeid på E134. Uke 16 blir det klargjøring på dag tid mellom kl. 07:00 og 19:00. Det blir arbeid i et kjørefelt enten med lys regulering eller manuell dirigering. E134 vil bli nattestengt fra uke 17, 19.04.26 til 24.04.26 i tidsrommet kl. 00:00 til 05:00. Strekningen som stenges er Knapphus – Solheim. Grunnen til stengningen er bytting av 7 stk. stikkrenner.
Snart kommer årets asfalt

Hele saken kan leses her.: Snart kommer årets asfalt | Statens vegvesen
Statens vegvesen starter snart årets asfaltsesong, med asfaltering av rundt 730 kilometer riks‑ og europaveg over hele landet. Totalt skal det legges om lag 550 000 tonn asfalt, og arbeidet har en samlet verdi på rundt 1,4 milliarder kroner. Asfalteringen begynner når telen er ute av bakken, og i Sør‑Norge ventes arbeidet å starte allerede i slutten av april.
Ny asfalt prioriteres der behovet er størst, basert på målinger av vegdekke, bæreevne, trafikkmengde og andel tungtrafikk. Målet er bedre trafikksikkerhet, fremkommelighet og kjørekomfort, samtidig som vegene tas bedre vare på over tid. Statens vegvesen viser også til at CO₂‑utslippene fra asfaltering er redusert med rundt 55 prosent siden 2020, blant annet gjennom mer slitesterk asfalt og strengere krav i kontraktene.
Totalt er det inngått 25 kontrakter med fem ulike asfaltentreprenører. Det meste av arbeidet vil foregå på natt for å redusere trafikale konsekvenser, men trafikantene må likevel regne med stenginger, kolonne‑kjøring og noe ventetid. Vegvesenet oppfordrer bilister til å vise hensyn til de som har vegen som arbeidsplass.