
Da er det advendt...
Utfordrende kjøreforhold!
Det har vært en uke med store variasjoner i vær- og kjøreforhold. Vi har hatt enkelte episoder langs veien, men så lang har vi ikke registrert alvorlige skader.
Vi oppfordrer samtlige til å utvise stor forsiktighet på vanskelige veier!
NYE GARANTISUMMER FOR LØYVER
Fra 1. januar 2026 endres garantisummene for transportløyver. Alle nye søknader må følge de oppdaterte satsene. Det betyr at Rundskriv N-1/2025 blir historie, og det er de nye satsene som gjelder for alle søknader etter nyttår. Garantisummen er kort fortalt en økonomisk sikkerhet, en garanti fra bank eller forsikringsselskap som viser at transportvirksomheten har solid økonomi. Summen beregnes i euro, men omregnes til norske kroner etter gjeldende kurs. For 2025 er kursen 1 euro = 11,6580 kr. Slik blir garantiene i 2026:
Godstransport med kjøretøy 2,5–3,5 tonn
- Første løyve: 21 000 kr - Påfølgende løyver: 10 000 kr
Godstransport over 3,5 tonn, turvognløyve og persontransport med fartøy i rute
- Første løyve: 105 000 kr - Påfølgende løyver: 58 000 kr
SVAR PÅ KONJUNKTURUNDERSØKELSEN!
Uten kunnskap gjør vi ingen ting!
NLF er midt i årets konjunkturundersøkelse, men svarprosenten er altfor lav. Uten dine svar får vi ikke et realistisk bilde av situasjonen i bransjen – og da svekkes grunnlaget for arbeidet vårt mot politikere, myndigheter og samarbeidspartnere.
Bruk noen minutter nå – finn e-posten fra NLF og fullfør undersøkelsen.
Hver bedrift teller, store som små. Husk: ufullstendige svar kan ikke brukes.
Sammen gjør vi næringen sterkere!
Spørsmål? Kontakt Bjellands store sønn Thorleif Foss tf@lastebil.no / 414 03 599