Hopp til innhold
Tollerne vil bli mer «Derrick»
Enlarged image

NYE TIDER: Finansminister Siv Jensen åpnet tirsdag den nye tollstasjonen på Ørje og fikk samtidig overrakt Tollvesenets kravliste fra tolldirektør Bjørn Røse. Foto: Tollvesenet.

Tollerne vil bli mer «Derrick»

Tollvesenet vil ha større politimyndighet til å etterforske smugling.

De ønsker også å styrke kontrollen mot illegale nettsteder og mot smugling av syntetisk narkotika i post- og kurersendinger.

Vil bli tollpoliti En helhetlig og effektiv grensekontroll forutsetter at Tollvesenet også påtar seg nye oppgaver som personkontroll, promillekontroll, kjøretøykontroll og beredskapsoppgaver. Tolldirektøren påpeker at Tollvesenet kan avlaste politiet ved å påta seg etterforskning av mindre alvorlig smugling. Dette er oppgaver som i mange andre land ligger til tollvesenet.

Enlarged image

Fikk rapport Finansminister Siv Jensen mottok tirsdag Tollvesenets rapport med tiltak for å styrke grensekontrollen fra toll- og avgiftsdirektør Bjørn Røse.

Det har over lang tid vært økning i grensekryssende kriminalitet, og trusselbildet er stadig mer komplekst. Forslagene i rapporten gjør Tollvesenet til en mer målrettet og slagkraftig kontrolletat på grensen.

LES OGSÅ: BUNNSKRAPT KASSE HOS TOLLERNE

Uforutsigbare Tollerne ønsker å bli bedre på det meste og tar til orde for mer kreativ jobbing og behov for mer utstyr. – Vi skal være mobile, uforutsigbare, og bruke moderne teknologi i smuglingsbekjempelsen. Dette krever skiltlesende kameraer ved grensepassering, styrket bemanning, flere mobile tollpatruljer, flere tjenestehunder, mer skanner- og røntgenutstyr og bedre kontrollfasiliteter på grensetollstedene, sier toll- og avgiftsdirektør Bjørn Røse.