Hopp til innhold
Norsk transportør kjørte uten løyve
Enlarged image

- Kjøring uten løyve forekommer heldigvis svært sjelden. Men når det skjer, er det med på å undergrave hele bransjen, forteller fylkesleder Harry Nilsen. Foto venstre: Statens vegvesen / Illustrasjonsfoto høyre: Stein Inge Stølen

Norsk transportør kjørte uten løyve

Før helgen ble en norskregistrert lastebil stoppet i kontroll av Statens vegvesen. Der ble det avdekket at transportøren fraktet gods uten løyve. - Dette blir som å kjøre pirattaxi, sier fylkesleder Harry Nilsen.

Saken som først ble omtalt i Romerikes Blad (krever innlogging) vekker stor oppmerksomhet i bransjen. Lastebilen tilhører et lite, norsk transportfirma som utfører oppdrag for et større spedisjonsfirma.

Les også: Dette må du gjøre før du søker om løyve

Fylkesleder i NLF Oslo & Akershus, Harry Nilsen. Foto: Stig Odenrud
Enlarged image

Forekommer sjelden

Fylkesleder i NLF Oslo og Akershus, Harry Nilsen, er både skuffet og overrasket over kontrollfunnet. Han forteller at det er lenge siden han har hørt om lignende tilfeller.

- Dette var et større problem før i tiden, men nå har hyppige kontroller og økt fokus på redelighet i bransjen luket ut de aller fleste tilfellene. Derfor er det overraskende å se at det fortsatt forekommer blant norske transportselskaper, sier han.

Lastebilen har fått kjøreforbud og både sjåfør og firma blir anmeldt.

Les også: Slik bruker du transportørregisteret