E134 Strømsåstunnelen stenges i fire uker
Statens vegvesen advarer mot lange køer i Drammen når de fra fredag kveld stenger Strømsåstunnelen på E134 for trafikk. Frem til 10. mars vil tunnelen være enten helt eller delvis stengt.
–Vi beklager at stengingen vil skape store utfordringer for mange. Det blir lengre køer og større press på sentrumsgatene i Drammen, sier Odd Grette, prosjektleder i Statens vegvesen.
Det er særlig i rushtrafikken det forventes store problemer, men køene vil nok merkes hele dagen siden opptil 18 000 kjøretøy passerer gjennom tunnelen hvert døgn.
Vegvesenet legger opp til følgende stengeperiode:
- Tunnelen stenges helt fra kl. 21.00 fredag 27. januar og frem til kl. 05.00 fredag 10. februar
- Tunnelen stenges kun om natten fra fredag 10. februar og frem til fredag 24.februar
- Tunnelen stenges helt fra kl. 21.00 fredag 24. februar og til fredag 10. mars.
Behov for sikring
– Vi må stenge tunnelen fordi vi under en rutineinspeksjon har oppdaget et område av fjellet som vi må sikre bedre. For å få til dette må vi ta ned deler av taket i tunnelen sier Grette.
- Dette er en omfattende jobb, for omfattende til at vi kan gjøre dette nattestid. Vi vil jobbe hele døgnet for å få jobben gjort så fort som mulig.
Fakta om E134 Strømsåstunnelen
- Tunnelen går mellom Drammen og Mjøndalen i Nede Eiker kommune
- Daglig kjører det ca. 18 000 biler i tunnelen (gjennomsnittstall)
- Tunnelen er 3496 meter lang
- Arbeidene med tunnelen startet våren 1996. Tunnelen åpnet for trafikk 16. oktober 2001
