Hopp til innhold
NLF-bedriftene i teten på «Topp 100»-lista - igjen!
Enlarged image

Sunn vekst: Moe's Transport på Ilseng har vokst fra et enkeltmannsforetak til en større transportforretning på kort tid. Daglig leder Kurt Moe styrer med grønne tall og benytter NLFs kvalitetssikringssystemer aktivt. Bedriften er nå inne på femteplass på topp 100-listen. Foto: Privat

NLF-bedriftene i teten på «Topp 100»-lista - igjen!

Over 60% av de mest lønnsomme transportbedriftene i Norge er medlemmer i Norges Lastebileier-Forbund (NLF), og tettest er det i toppen. Hele 15 av de 20 «beste» er NLF-bedrifter. En av disse er Moe's Transport AS.

– Jeg vil ikke avsløre noen bedriftshemmeligheter. Men jeg kan si såpass at sjåførene betyr alt. Samtidig er det viktig å ha et godt samarbeid med oppdragsgiver, som i mitt tilfelle i all hovedsak er ColliCare.

Kurt Moe er daglig leder i Moe's Transport AS, en bedrift som i løpet av få år har vokst fra et enkeltmannsforetak til en profesjonell transportforretning med 11 ansatte. Bedriften figurerer på femteplass på Transportmagasinets «Topp 100 beste»-liste for 2018, sammen med 60 andre NLF-bedrifter. Hele 15 av de 20 bedriftene i toppsjiktet har medlemskap i NLF.

– NLF-medlemskapet var viktig for meg i etableringsfasen og hjalp meg dit jeg er i dag, forteller Moe, og trekker spesielt frem den gode oppfølgingen av regionsjef Guttorm Tysnes.

Moe er ikke alene om å ha fått nytte av sitt medlemskap. Omtrent halvparten av NLF-bedriftene på topp 20-listen, og på topp 100-listen forøvrig, benytter seg av ett eller flere av NLFs kvalitetssystemer og programmer. Det slår positivt ut på regnskapet.

Høyest prosentvis resultat

Topp 100-listen utarbeides årlig av Transportmagasinet / Tungt.no, og er en oversikt basert på regnskap fra Brønnøysundregistrene for 2018 per 1. august. Det er kun bedrifter med over 10 millioner kroner i driftsinntekter (omsetning) som inkluderes i listen. Det utarbeides totalt tre forskjellige lister, henholdsvis de 100 største, de 100 raskest voksende, samt de 100 beste. Det er sistnevnte Lastebil.no har tatt utgangspunkt i her, og dette er en liste basert på høyest prosentvis resultat av omsetning før skatt.

Andelen NLF-bedrifter blant de 100 «beste» var riktignok noe høyere i fjor, da var andelen 70 prosent. Samtidig er det nå en tettere konsentrasjon av NLF-medlemmer helt i toppen.

Les også: Nå går startskuddet for Fair Transport