INFORMASJON FRA NLF AGDER OG ROGALAND NUMMER 635 UKE 5 2026
Lederforum og Transportkonferansen
Denne uken har både Lederforum og Transportkonferansen gått av stabelen. I skrivende stund er konferansen inne i sin siste dag, og tilbakemeldingene fra deltakerne her på Gardermoen har vært svært positive. Programmet har vært innholdsrikt, og stemningen god – med mye nyttig erfaringsutveksling underveis.
Et av høydepunktene var samferdselsministerens deltakelse. Hans uttalelse tidligere denne uken – «At sjåfører velger å kjøre inn på veistrekninger med utfordrende vær- og kjøreforhold handler derfor mer om adferd og/eller risikoforståelse enn dårlig eller manglende vinterutrustning» – skapte sterke reaksjoner i næringen. Mange av oss satte kaffekoppen i halsen da vi leste det.
Vår forbundsleder, Tore Velten, benyttet anledningen til å spørre samferdselsministeren direkte om han faktisk sto ved uttalelsen. Ministeren avkreftet dette og forklarte at sitatet var tatt ut av en større sammenheng.
Også vår administrerende direktør, Knut Gravråk, stilte viktige spørsmål – blant annet om hvorfor tilskuddsordningen til trafikksikkerhetstiltak, som Venner på veien, er fjernet. Samferdselsdepartementet opplyste at ordningen ble tatt ut av statsbudsjettet på grunn av byråkratiet rundt tildelingsprosessen. Med tanke på at antall trafikkdrepte økte i 2025, fremstår det som et urovekkende signal at det kuttes i tiltak som skal bidra til nullvisjonen.
2026: Beredskapsåret
Den geopolitiske situasjonen gjør at ord som krig og samfunnssikkerhet nå er naturlige deler av beredskapsdiskusjoner. Det som står tydelig frem etter konferansen, er hvor avgjørende transportsektoren er for samfunnet. Bransjen vår har stor evne til å omstille seg i kriser, og vi deler flere mål med Forsvaret – spesielt behovet for god mobilitet. Samtidig pågår arbeidet med en ny Nasjonal transportplan.
En bedriftsleder fra Ukraina delte konkrete erfaringer fra krigens hverdag. Hans råd var klare: Ha store lagre av mat, drivstoff og medisiner. I Ukraina har transportnæringen spilt en nøkkelrolle, som evakuering av sivile og transport av kritiske ressurser.
På bilde over ser vi Volodymyr Balin (til høyre) og Viktor Yadukha, som fortalte om sin hverdag i krigsherjede Ukraina.
På bildet over ser vi Morten Line Anderssen, NK/Stabssjef Forsvarets logistikkorganisasjon (FLO)
De holder hjulene i gang under bomberegn og nå kommer de til Norge
E134 - Utfordringer ved Liamyrene i Røldal – vi er på saken
Denne uken har vi jobbet aktivt med å få på plass bedre løsninger ved Liamyrene i Røldal. I forbindelse med arbeidet med ny tunnel er det etablert en midlertidig omkjøringsvei, men det har oppstått utfordringer for tungtransporten.
Lastebilene blir i dag stoppet lenger ned i bakken, på et område med begrenset plass og dårlig trafikksikkerhet. Etter kulverten på omkjøringsveien finnes det derimot både kjettingplass og en oppstillingsplass som gir langt bedre forhold for trygt arbeid og køhåndtering.
Vi har derfor gitt Statens vegvesen klar beskjed om at brøyting og strøing må prioriteres slik at tungtransporten kan komme seg trygt gjennom kulverten og videre til oppstillingsplassen – spesielt for trafikk fra vest mot øst.
Har du erfaringer eller innspill fra denne omkjøringsveien? Ta kontakt, vi følger opp saken videre med Statens vegvesen.
Du kan kontakte meg på fl@lastebil.no eller 918 57 880
Lenke til prosjektet finner du her:
E134 Røldal-Seljestad (Byggetrinn 1) | Statens vegvesen
Foto: Steinar Kvittingen Fresvik
Endringer i vekter – et lite, men viktig steg fremover
Norske myndigheter har vedtatt endringer i bruksforskriften som gir enkelte vogntog noe høyere tillatt totalvekt. NLF har i mange år arbeidet for økte vekter på hele kjøretøyparken, noe som ville gitt mer effektiv godstransport, færre kjørte kilometer, bedre trafikksikkerhet og lavere utslipp. Resultatet denne gangen er derfor mer begrenset enn forventet.
De nye reglene innebærer økte totalvekter for 19,5 meter vogntog med slepehenger, men semitrailere, kjerrevogntog, modulvogntog og 24‑metere får ingen endringer. Dette gjør at bare en liten del av bransjen får nytte av vedtaket. NLF mener det er en svakhet at vektøkningen kun legges på tilhengeren, noe som kan gi uheldige trafikksikkerhetsmessige konsekvenser – spesielt på tømmertransport.
Det er likevel positive signaler:
Samferdselsdepartementet har bedt Statens vegvesen utrede muligheten for å øke totalvektene for flere vogntogtyper og enkeltkjøretøy fremover. Det betyr at bransjens ønsker nå er på agendaen.
Når det gjelder ADR‑transport, får disse fortsatt ingen vektøkning på grunn av eksisterende regler. NLF har lenge arbeidet for å fjerne den aktuelle paragrafen, og venter nå på oppfølging fra DSB og Justisdepartementet.
Selv om endringene er beskjedne, markerer de et skritt i riktig retning – og arbeidet for mer effektive og trygge rammevilkår for norsk transport fortsetter.
Ønsker du å lese mer? Her er lenke til artikkelen på Lastebil.no:
Endringer i vekter for kjøring i Norge – et ørlite steg fremover
Utekontroller i 2025: Farlige kjøretøy og trøtte sjåfører stoppet på norske veier
Statens vegvesens utekontrollører gjennomførte i fjor nærmere 93 000 kjøretøykontroller. Resultatet viser tydelig hvorfor arbeidet deres er helt avgjørende for trafikksikkerheten: Rundt 47 000 kjøretøy hadde feil og mangler som kunne påvirke sikkerheten på veiene.
Over 23 000 tunge kjøretøy måtte rette opp alvorlige mangler før de kunne kjøre videre. Dette gjaldt blant annet:
- defekte bremser
- dårlig eller manglende lastsikring
- mangelfull sikt og tekniske svakheter
I tillegg ble over 15 000 sjåfører kontrollert for kjøre- og hviletid, og nesten 10 000 brøt regelverket. Mer enn 1000 av disse forholdene var så alvorlige at sjåføren ble anmeldt. Trøtthet og manglende hvile er blant de største risikofaktorene ved tungtransport.
Kontrollene avdekket også betydelige mangler på dekk og kjetting:
- 1700 kjøretøy hadde dekk under minimumskrav
- 1100 manglet tilstrekkelig antall kjettinger
- 73 kjøretøy fikk umiddelbart bruksforbud
Statens vegvesen understreker at målet ikke er å forsinke de som følger regelverket, men å stanse de som utgjør en risiko for seg selv og andre. Tallene viser tydelig at systematisk kontroll fortsatt er nødvendig for å sikre trafikksikkerhet, like konkurransevilkår og hindre sosial dumping i transportnæringen.
Lyst til å lese mer? Her er lenke til saken:
Kontrollerer for økt trafikksikkerhet | Statens vegvesen
Kostnadene øker – særlig for varebiltransport
Kostnadene i transportnæringen fortsetter å stige, og utviklingen rammer varebilene hardest. I 4. kvartal 2025 økte kostnadene for varebiltransport med 0,9 prosent, og samlet sett har kostnadene steget med 4,3 prosent det siste året. Til sammenligning økte kostnadene for lastebiltransport med 0,8 prosent i kvartalet og 3,6 prosent på årsbasis.
Store forskjeller i drivstoffkostnader
- Dieselprisen for lastebil økte med 1,3 prosent i 4. kvartal.
- Varebilene opplevde derimot en liten nedgang på 0,4 prosent.
Over ett år har lastebilene hatt en økning i drivstoffkostnader på 2,8 prosent, mens varebilene faktisk har en liten nedgang på 1,0 prosent.
Arbeidskraft og øvrige kostnader trekker opp
- Arbeidskraftkostnadene økte med 0,9 prosent i kvartalet og 4,0 prosent siste år.
- Øvrige kostnader steg med 0,6 prosent for lastebil og 1,6 prosent for varebil. På årsbasis betyr det en økning på 5,7 prosent for lastebil og 6,4 prosent for varebil.
Kapitalkostnader drar varebilene mest og kapitalkostnadene økte med:
- 0,5 prosent for lastebil
- 1,4 prosent for varebil
Sett over året er forskjellen tydelig: 2,0 prosent vekst for lastebil, mot hele 8,9 prosent for varebiltransporten.
Bom og ferge – stabilt i kvartalet
Selv om kostnadene sto stille fra 3. til 4. kvartal, viser årstallene en økning på:
- 1,9 prosent for lastebil
- 4,1 prosent for varebil
Det siste året viser en klar trend: Varebiltransport blir betydelig dyrere enn lastebiltransport. Kostnadsveksten drives særlig av arbeidskraft, kapitalkostnader og øvrige driftskostnader, mens drivstoffkostnadene svinger ulikt mellom transporttypene. Samlet sett legger dette økende press på varebilsegmentet i 2026.
Lenke til hele saken finner du her:
Økende kostnader for varebiltransport
Litt info på slutten
Spesialtransport seminar
NLF har gleden av å invitere til deltagelse på Spesialtransport seminar 20. -21. februar – Clarion Hotel Oslo Airport.
Påmelding finner du her:
Spesialtransport seminar påmelding
Årsmøte 2026
NLF Agder og Rogaland
Det nærmer seg årsmøte for regionen som vil være på Sandnes – Quality Hotel Residence 20. mars kl. 20:00 til 22. mars kl. 10:00
Vi har et spennende program så hold av datoen.
Østre Agder Lastebileierforening
Årsmøte for Østre Agder vil avholdes 13.02.26 kl. 18 på Vertikalen i Lillesand. Invitasjon er sendt på epost. Dersom du ikke har mottatt invitasjonen ta gjerne kontakt med meg, Farrah på 918 57 880.
Med vennlig hilsen Farrah
Telefon: 918 57 880
Epost: fl@lastebil.no
Medie:
De holder hjulene i gang under bomberegn og nå kommer de til Norge
E134 Røldal-Seljestad (Byggetrinn 1) | Statens vegvesen
Endringer i vekter for kjøring i Norge – et ørlite steg fremover
NK/Stabssjef Forsvarets logostikkorganisasjon Morten Line Anderssen
Foto: Jan Egil Sandstad
Kostnadene for varebiltransport fortsetter å øke i 2025.