God dag.
NLF Rogaland og Agder har satt sammen informasjon vi mener er relevant fra regionen vår. Her finner du også informasjon fra NLF og lastebilrelatert stoff fra både inn og utland.
Denne e-posten går til alle NLF-medlemmer i Rogaland og Agder, samarbeidspartnere, politikere, veieiere og andre med interesse for næringen.
NÅ KOMMER TUNGBILKOLONNE PÅ E134
Den som kjører forbi YX øst for Røldal ser at det graves og planeres ut til høyre for veibanen. Vi ser også at Vegvesenet er i gang igjen med å bygge ut kolonne-oppstillingsplass på Vågslid. Når det gjelder plassen på Vågslid er dette en stor oppstillingsplass som har alle fasiliteter.
Feltet som bygges i Røldal bygges er veldig bra for tungbiltrafikken på E134. Feltet til høyre for dagens kjørebane er tiltenkt oppstilling for tunge kjøretøy. Vegvesenet vil med dette teste ut tungbilkolonner mellom Røldal og Vågslid.
Dette er en viktig sak for NLF Rogaland. Vi er trygge på at når personbilene stopper opp kan det fremdeles kjøre lastebiler i kolonne over fjellet. Lastebilen har rett og slett bedre framkommelighet om den er riktig vinterutrustet.
Vi er i dialog med SVV for å se når det blir oppstart.
NYE VEIER AS LYSER UT STREKNINGEN FRA MANDAL OG VESTOVER PÅ E39
Strekningen Mandal – Lyngdal har vært sterkt fokusert på den siste tiden, spesielt i forhold til antall ulykker. Her har politikere, etterlatte, næringstrafikk og andre vært intervjuet i forbindelse med artikkelserien.
Har du abonnement på en av Fe’vennen eller Aftenbladet kan du lese artiklene og se filmen med sjåføren her:
https://www.aftenbladet.no/lokalt/i/dw5GLq/jeg-er-redd-for-aa-bli-drapsmann
https://www.fvn.no/nyheter/lokalt/i/MLMmrK/doedsveien-3-jeg-er-redd-for-aa-bli-drapsmann
Nå vil Nye veier AS (NVAS) ha fram strekningen til utbygging igjen. Allerede til våren vil NVAS lyse ut konkurransen om utbygging av ny firefelts motorvei. NVAS går trolig for en delt løsning der første utbygging fra Mandal til Blørstad. Denne strekningen er ca. 8,5 kilometer.
Nye Veiers planer var å bygge hele strekningen fra Mandalskrysset til Lyngdal, men pga prisøkningen ble det satt på vent. Strekningen fra Mandalskrysset til Lyngdal er ca. 25 kilometer lang.
https://www.nrk.no/sorlandet/nye-veier-snur---bygger-likevel-ny-e39-1.16116842
NRK RADIO OG TV OM GARTNERLØKKA
Styremedlem i NLF Agder Lars Reidar Grimestad intervjues av NRK ang. trafikkflyt når dagens E18 / E39 (høybroa) rives. Du kan høre NRK innslaget her:
Du kan også se innslaget på NRK TV: https://tv.nrk.no/se?v=DKSL98092922&t=330s evt. spol fra til ca. 5:26
I tillegg kan nevnes at Statens vegvesen allerede har tatt kontakt for å se på en arbeidsmetodikk for å finne løsninger på problemstillingene våre. Du kan se brevet som er sendt fylket, kommunen og SVV her:
https://media.lastebil.no/091/0000913795.pdf
NESTE UKE KOMMER STATSBUDSJETTET
6. oktober kommer statsbudsjettet. Det er et særdeles spennende budsjett i og med at alle statsrådene i Støres regjering har vært reisende i å snakke ned forventningene. Hva som kommer av penger til nye veiprosjekter, er kanskje det mest usikre punktet.
Hva skjer med Røldalstunnelen?
Får Nye veier AS mindre bevilgninger vil det gå kraftig utover E18 og E39?
Osli – Hove?
Vil det bli mer penger til kontroller?
Hva med veivedlikehold?
Det blir svar på noen av spørsmålene torsdag, men så skal det forhandles med SV……….
https://www.veier24.no/artikler/ministeren-store-samferdselsutbygginger-skal-legges-pa-is/522507
KROSSMOEN «NEWS»
Krossmoen og politiet i Egersund er kjent for et tett samarbeid. Også ifht kabotasje er kontrollstasjonen aktiv. Her er resultater fra onsdagens kontroll:
«Ett Latvisk transportfirma blir anmeldt for ulovlig kabotasje kjøring i Norge, dokumentasjonen føreren er pålagt å legge frem ved slik kjøring tilhørte et annet kjøretøy en det som var i kontrollen. Transporten måtte avbrytes og et nytt kjøretøy måtte frakte lasten videre til Stavanger.
En fører ble anmeldt for og ikke stoppe for kontroll og for kjøring med mye sikthindrende gjenstander i synsfeltet, politiet tok over saken på stedet. Føreren forklarte at han ikke så kontroll skiltene da han kjørte forbi».
STATENS VEGVESEN SETTER SPØRSMÅLSTEGN MED HVORDAN NYE VEISTREKNINGER PRIORITERES I NORGE
Statens vegvesen (SVV) stiller spørsmål med hvordan prioritering av veibygging skjer i Norge. I et brev til departementet spør SVV om Ytre ringvei skal prioriteres før en ringvei rundt Bergen. Samtidig spør de også om Lyngdal – Ålgård versus Stavanger - Bergen.
NLF har også gitt innspill til organisering av veisektoren. Vi har vært klare på at Nye veier AS (NVAS) har vært et aktivum for norsk veibygging. At NVAS har et styre som prioriterer strekninger for utbygging ut fra gitte prioriteringer gir veibygging uten direkte politisk styring. Stortinget har bestemt hvilke strekninger NVAS skal bygge, men deretter foretar selskapet prioriteringene selv.
Nå «furter» SVV over at de ikke har like muligheter til å prioritere. Det er nemlig Stortinget som bestemmer hvilke veier SVV får bygge ut.
Fram til NVAS ble etablert ble det sendt utallige «helsinger heim» fra diverse samferdselsministre. Vi nevner Hardangerbrua og Ryfast som eksempler, og dit må vi ikke komme tilbake.
Alle vet at Vegvesenet ble mye bedre på utbygging når Nye veier AS ble startet. Vi kan f.eks. se hvordan Nye veier AS har involvert entreprenører på et tidlig stadium for å optimalisere. Før NVAS startet opp var dette tabu.
Ser vi på SVV sitt innspill skiver de bl.annet:
«Det er uheldig for en helhetlig utvikling av riksveinettet at deler av riksveiutbyggingen er underlagt politiske prioriteringer i de årlige statsbudsjettene, mens Nye Veiers strekninger ikke er det. Denne utfordringen blir tydeligere med trangere økonomiske rammer. Dersom Nye Veiers prosjekter for eksempel utgjør tilnærmet det samme som Statens vegvesens store prosjekter per år, vil dette redusere muligheten for politisk helhetlig vurdering og prioritering av utbygging av riksveinettet».
Dette må ikke få lov til å skje slik SVV ønsker det. At NVAS og SVV har forskjeller mandater er akkurat det som utgjør styrken i norsk veibygging.
Her kan du se NLF sitt innspill:
YRKES NM
Yrkes NM ble arrangert i Kristiansand denne uka. Det var mange tusen 9. og 10. klassinger innom Sørlandshallen. Opplæringskontoret for sjåførfag i Agder hadde en flott stand. SOTIN hadde også en veldig bra gjennomføring av de forskjellige konkurransene under NM.
Ønsker du å være en lærlingebedrift tar du kontakt med opplæringskontoret. Da kan du få flott ungdom inn i bedriften din. Kontakt opplæringskontoret:
http://otl-agder.no/yrkessjaforfaget/
RENNESØY TRAFIKK OG ØRLAND TRANSPORT FUSJONERER
Ørland Transport AS og Rennesøy Trafikk AS fusjonerer og styrker posisjonen som ledende innen transportbransjen. Det nye selskapet vil etter planen få ytterligere aksjonærer inn på eiersiden. Med Stangelandgruppen AS, Bjørn C. Røstad fra SR, Arne Incoronato og Rolf Hodne vil virksomheten være klar for nye markedsandeler, ifølge pressemeldingen.
Se pressemeldingen her:
https://media.lastebil.no/091/0000913902.pdf
DEKKMANN HAR DEKK TIL EN RIKTIG PRIS OG DE HAR DEKKENE DU TRENGER
Det snakkes mye om tilgang på dekk til vinteren. Grunnet råvaresituasjonen i verden er det forståelig at det blir stor usikkerhet rundt tilgang på dekk.
Men uansett hvordan situasjoner er skal du som NLF medlem være trygg på vinterens leveranser. Dekkmann har lovet at de har sikret nok dekk til alle medlemmer, men du må bestille så snart som mulig.
I tillegg har Dekkmann lagt opp til en spesiell kampanje for NLF medlemmer. Ta kontakt med din nærmeste Dekkmann avdeling for bestilling. Milan er blant de beste i landet på lastebildekk, og det han ikke vet om dekk er ikke verdt å vite: milan.keckes@dekkmann.no / 489 54 173
Se kampanjen her:
https://media.lastebil.no/091/0000913262.pdf
VÅR KURSTURNE I ROGALAND OG AGDER I HØST - BYGG KOMPETANSE HOS DINE ANSATTE
Det blir kurs i arbeidstid, kjøre hviletid, kalkulasjon, den gode transportavtalen, risiko og transport, 1.- hjelp, Fair transport, Tacho online med mer. Det er flere kurs om dagen på noen av stredene. Du velger hvilke kurs du og dine ansatte ønsker å delta på.
Vi lever i en særdeles turbulent tid og hvordan markedene ser ut om et år er usikkert. Derfor er det viktigere enn noen gang at bedriften har den kompetansen som er nødvendig for å trygge framtiden til bedriften og de ansatte.
Her er kurssteder med datoer og påmeldingsskjema:
7. november Lyngdal (Lucky strike) – påmelding her
8. november Arendal (Sam Eyde – åpent for alle – påmelding kommer snart)
9. november Evje (IAT) – påmelding her
10. november Kristiansand (Mjåvann) påmelding her
15. november Stavanger (MAN) påmelding her
16. november Sauda (videregående skole – åpent for alle) påmelding her
17. november Haugesund (TKH) påmelding her
22. november Egersund (Grand) – påmelding her
GRATULERER MED YRKES NM
Vi gratulerer norgesmesteren under yrkes NM i Kristiansand denne uka! Emil Haddeland fra Leif Hodnemyr transport:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063577480852
God helg etter hvert!
Med vennlig hilsen
Norges Lastebileier-Forbund
Region 4 – Agder og Rogaland
Reidar Retterholt
Regionsjef
Epost; rr@lastebil.no
Mobil: + 47 907 73 207
Fra NLF sentralt:
https://lastebil.no/Aktuelt/Nyhetsbrev/Nyhetsbrev-2022/Nytt-fra-NLF-uke-39-2022
Fra media:
https://www.nrk.no/sorlandet/oljeprisen-faller-_-fortsatt-hoy-pris-pa-drivstoff-1.16118150
https://dtl.eu/nyheder-og-presse/nyheder/125-000-kroner-dyrere-om-aret-at-kore-diesel