NLF Rogaland og Agder har satt sammen informasjon vi mener er relevant fra regionen vår. Her finner du også informasjon fra NLF og lastebilrelatert stoff fra både inn og utland.
Denne e-posten går til alle NLF-medlemmer i Rogaland og Agder, samarbeidspartnere, politikere, veieiere og andre med interesse for næringen.
VIL DU MED PÅ LANDSMØTET?
Landsmøtet arrangeres på Storefjell 12. – 15. juni.
Alle NLF-medlemmer har anledning til å delta, men påmelding må skje via regionskontoret.
I anledning at NLF feirer 90 år i 2025, starter landsmøtesamlingen for NLFs medlemmer allerede torsdag 12. juni. Torsdag ettermiddag og fredag formiddag planlegges fagdager med flere parallelle sesjoner med følgende tema:
Programmet er fortsatt under arbeid og nærmere informasjon kommer.
Den offisielle åpningen av landsmøtet finner sted fredag 13. juni kl. 14.00, og de formelle landsmøteforhandlingene fortsetter lørdag 14. juni kl. 9.00. Lørdag kveld blir det bankett. Fullstendig program sendes ut 2 uker før Landsmøtet.
Vi kommer med priser for de forskjellige alternativene mandag 28. april.
Påmelding skjer til rr@lastebil.no eller 9077 3207 innen 2. mai.
HOVEDFOKUS FOR UTEKONTROLLEN PÅ KROSSMOEN 24. APRIL VAR VINTERUTRUSTNING
Her er direkte utklipp fra kontrollen:
Sted: Krossmoen kontrollstasjon
Dato: 24.04.2025
Tidspunkt: Kveld
Fokusområde for kontrollen: Lette kjøretøy, Tunge kjøretøy, Vinterutrustning
Hvorfor kontrollerer vi?
Vi jobber hele tiden for å bedre trafikksikkerheten for alle trafikanter, og har en nullvisjon for hardt skadde eller drepte i trafikken.
Når jeg leser en slik rapport må jeg bare si at jeg blir oppriktig leie meg. Til og med skianlegget i Sirdal har stengt i Påska på grunn av manglende snø. Om du skal kjøre inn i landet, videre vestover på E39 eller sørover, vil du ikke finne en snøflekk innenfor 2 -3 dagers kjøring.
Resultat av kontrollen:
Det ble skrevet ut 4 dekk gebyr på kr 2000 (tungt kjøretøy)
Det ble skrevet ut 7 kjetting gebyr på kr 1500 (tungt kjøretøy + henger)
Vi vet alle at man skal ha vinterutrustningen i orden ut denne uka. Vi vet at gebyrene er rettmessig, men det har jo absolutt ingenting med trafikksikkerhet eller nullvisjonen å gjøre.
Både sjåfører og kontrollører i utekontrollen er ute for å gjøre en jobb. Begge parter ønsker å gjøre en god jobb. Man ønsker et godt samarbeide der man har respekt for hverandres oppgaver. Det skal kontrolleres, det må kontrolleres og vi skal ha det i orden.
Vi må likevel forvente at fokusområdene på en kontroll har noe med trafikksikkerhet, like konkurransevilkår, nullvisjonen eller lignede å gjøre. Med hovedfokus «vinterutrustning» denne uka må jeg med respekt å melde er svært lite relevant, og slik mener jeg ikke vi kan ha det. Kontrollene må ha en viss relevans.
Du kan se hele kontrollrapporten her:
https://media.lastebil.no/public/Kontrollrapport_Krossmoen_24.04.25.pdf
DIALOG I FORBINDELSE MED BOMPENGENIVÅET PÅ NY E39 – NÅ SKAL NYE VEIER AS, SVV, BOMSELSKAPET OG FYLKESKOMMUNEN SE PÅ FINANSIERINGEN
Statens vegvesen fikk tirsdag et brev fra Samferdselsdepartementet.
SVV, Nye Veier, bompengeselskapet og Agder fylkeskommune skal gå gjennom finansieringsopplegget for hele E39 fra Kristiansand til Lyngdal.
Arbeiderpartiet har siden sitt landsmøte jobbet med saken. Gro Bråten (som har vært på flere av våre årsmøter) har hatt dialog med Samferdselsdepartementet.
Til Fe’vennen sier 1. kandidat til Stortinget fra AP Kai Steffen Østensen (som var på årsmøtet i Mandal i år) at departementet har tatt situasjonen på alvor, og de tverrpolitiske tilbakemeldingene har blitt lyttet til.
Han sier videre til avisen at bestillingen fra regjeringen er helt nødvendig. Videre sier han at «skal vi få ned bomtakstene og trafikken tilbake på den nye og trygge veien så er vi helt avhengig av dette, og nå er vi et skritt videre. Nå blir ikke dette lenger gjenstand for en pekelek om hvem som skal gjøre hva».
Trafikkmengden har vært på ca. 11 millioner passeringer mens det i proposisjonen er anslått ca. 13 millioner akkumulert sett.
Analyser som er gjort viser at ca. 50% av trafikken går på gamleveien på deler av strekningen.
Du kan se brevet som er sendt her:
DET ER VALGÅR – VI ØNSKER DINE INNSPILL
Det er valg i høst og 8. september er valgdag. Da skal vi velge nye tillitsvalgte til nasjonalforsamlingen. Det er nå store deler av valgarbeidet fortsetter.
NLF skal ha med seg traileren landet rundt for å presentere vår politikk.
Den 23. august blir det er stort arrangement utenfor Kvadrat i Sandnes. Det blir også deltakelse på en rekke andre steder i Agder og Rogaland der vi skal sette fokus på våre saker med politikerne.
Arendalsuka blir en slik arena og vi skal bruke tiden der flittig sammen med stortingskandidater fra begge fylkene. Vi skal invitere de til teltet vårt og vi skal presentere våre viktigste saker.
Tidligere har dette vært prioriterte saker for hele regionen:
I tillegg er det en rekke veisaker i hvert av fylkene som E39, E18, E134, Tverrforbindelsen, Smiene – Harestad, problematikken rundt Ålgård, Transportkorridor vest med mer.
I tillegg ønsker vi dine innspill. Vi skal i løpet av første halvdel av mai sende våre viktigste saker til alle partiene i begge fylkene. Så skal vi få tilbakemelding fra hvert av partiene og sammenstille det i en folder. Dette skal vi bruke etter valget og i valgkampen.
Derfor ønsker vi dine viktigste saker før vi sender ut forespørsel til partiene. Ring eller send oss forslag.
Du finner kontaktdata til alle tillitsvalgte under, eller send til rr@lastebil.no
Rogaland: https://lastebil.no/Medlemsregister/Regioner/Region-4-Agder-og-Rogaland/Rogaland
Agder: https://lastebil.no/Medlemsregister/Regioner/Region-4-Agder-og-Rogaland/Agder
REGELMESSIGE MØTER MED ENTREPRENØR FOR GARTNERLØKKA UTBYGGINGEN
NLF Agder har jevnlige møter med Eiffage som har ansvaret for utbyggingen av Gartnerløkka.
Her er også Vegvesenet, Agder FK, Kristiansand kommune med flere representert.
Det er viktig for oss å ha oversikt over framdrift og se om det oppstår uforutsette hendelser. Bl. Annet fikk vi endret på en midlertidig rundkjøring så den ikke ble for lav i forhold til broen over.
Vi skal holde alle orienterte etter hvert som prosjektet skrider fram og det blir arbeider som vil gi utfordringer for trafikken forbi på E18 og E39.
Det er to styremedlemmer i Agder som er en del av referansegruppa.
KOSTNADSINDEKSEN Q1 2025
Totalkostnadsindeksen for lastebiltransport uten bom- og fergekostnader steg med 3,1 prosent fra 4. kvartal 2024 til 1. kvartal 2025.
Fra 1. kvartal 2024 til 1. kvartal 2025 har de totale kostnadene uten bom- og fergekostnader steget med 3,0 prosent.
Totalkostnadsindeksen for varebiltransport uten bom- og fergekostnader steg med 2,1 prosent fra 4. kvartal 2024 til 1. kvartal 2025. Fra 1. kvartal 2024 til 1. kvartal 2025 steg de totale kostnadene for varebiltransport uten bom og ferge med 5,0 prosent.
https://lastebil.no/content/download/347956/6112180/version/1/file/KILT%20heftet_2025_1-kv.pdf
FRAMDRIFT E39
Det er startet et arbeide fra Bilstad til Bue i Rogaland. Her er det et stort innsparingspotensial i tidsforbruk på E39. Derfor går Nye veier AS nå løs på dette strekket.
Du kan følge mye av arbeidet som skjer på forskjellige parseller via denne facebook siden:
https://www.facebook.com/NyeVeierE39
INTRODUKSJONSKURS FAIR TRANSPORT
Er du interessert i hvordan Fair Transport-sertifiseringen gjennomføres - eller kanskje du allerede er i gang med arbeidet og vil ha litt hjelp på veien?
For å hjelpe deg å starte opp, eller komme videre i arbeidet, har vi satt opp to nye kurs:
På kurset – som vil vare ca. 60 minutter - vil vi gå gjennom noen av kravene i sertifiseringen og den dokumentasjonen som kreves, samt gi deg tips om hvordan du best kan fremheve bedriftens Fair Transport-arbeid. Målet er at du etter kurset skal være trygg i bruken av systemet, kunne administrere siden deres, legge inn fritekst samt laste opp dokumentasjon.
Etter kurset sender vi deg en rekke maler og dokumenter du kan bruke som grunnlag for din besvarelse.
Du vil få tilsendt teams lenke til kurset to dager i forveien, samt veiledningsmateriell som du kan bruke til å forberede deg.
PUNKTERING E18 – SLIK SØKER DU ERSTATNING
Den 10. februar oppsto en uheldig hendelse på E18, hvor flere bilister fikk punkterte dekk og andre skader etter å ha kjørt på en veistrekning hvor en bolt stakk opp fra veibanen. Denne situasjonen har ført til frustrasjon blant berørte bilister, og Norges Lastebileier-Forbund (NLF) mottok flere henvendelser fra lastebileiere som ønsket hjelp. Etter å ha undersøkt saken, mener NLF at Statens Vegvesen (SVV) har ansvaret for de påførte skadene.
https://lastebil.no/Aktuelt/Nyhetsarkiv/2025/Punktering-paa-E18-Slik-soeker-du-erstatning
NY CIRCLE K STASJON PÅ MJÅVANN UTENFOR KRISTIANSAND
Det er bra vår samarbeidspartner har åpnet stasjon på Mjåvann. Her er hurtigpumper til tungbil tilgjengelig med AdBlue.
Det var Lars Reidar Grimestad, daglig leder i Pentagon, styremedlem i NLF Agder og regionens forslag til nytt forbundsstyremedlem, som klippet snora på stasjonen.
Du finner stasjonen i MJÅVANNSSLØYFEN 243
Kontakt info for kort og gode priser er:
Morten Skretting 95 98 45 19 / morskr@circlekeurope.com
YSK KURS PÅ SKANDINAVISK TRAFIKKSENTER
Det er noen få ledige plasser på YSK kurs hos Skantraf i Sørlandsparken 19. mai. Du får en skikkelig god NLF rabatt som du kan dra nytte av. Det er gode kurs forhold og det er gode måltider i kantina hver dag.
Det er tilgang til glattkjøringsbanen og flere andre fordeler.
Du finner alt om påmelding og annet i linken under:
https://media.lastebil.no/public/YSK_kurs_Skandinavisk_trafikksenter_NLF_fordel_19.mai.pdf
NYE MEDLEMMER
Vi ønsker Bjerkreim & Hansen AS fra Haugesund og Sola miljøcontainer as fra Hundvåg velkommen som nye medlemmer i Rogaland!
God helg etter hvert!
Med vennlig hilsen
Norges Lastebileier-Forbund
Region 4 – Agder og Rogaland
Reidar Retterholt
Regionsjef
Epost; rr@lastebil.no
Mobil: + 47 907 73 207
Fra media:
https://lastebil.no/Aktuelt/Nyhetsarkiv/2021-og-eldre/2016/Mamma-rydder-opp-i-ny-lastebilkampanje
https://www.trailer.se/artikel/rekordhog-marknadsandel-for-volvo-lastvagnar-i-europa