Bompengesamarbeid skal redusere sniking
Statens vegvesen får fullmakt til å inngå en ny avtale med Østerrike om utvidelse av EasyGo-samarbeidet for elektronisk bompengeinnkreving. Avtalen skal sikre at det blir lettere for norske kjøretøyer å passere bomstasjoner i Østerrike og omvendt.
Det er i dag obligatorisk med brikke for tunge kjøretøyer i Østerrike. Den nye ordningen innebærer at alle kjøretøyer med brikke for Østerrike kan kjøre på denne i AutoPASS-anleggene i Norge, og således ikke kan snike seg unna i norske bomstasjoner, forteller Samferdselsdepartementet. EasyGo-samarbeidet gjør at en kan bruke AutoPASS-brikke eller BroBizz-brikke som betalingsmiddel i Norge, Danmark og Sverige. Det nye er altså at Østerrike etter planen skal med i dette samarbeidet.
-Alle monner drar, men obligatorisk brikke for alle tunge kjøretøyer på norske veger er selvsagt det endelige målet, sier fagsjef i NLF Terje Grytbakk.