Hopp til innhold

Hansen og Jensen Transport AS fikk If og NLF’s trafikksikkerhetspris 2010

Smilene var store da Bjørn Hansen gikk opp på podiet og mottok trafikksikker-hetsprisen og en sjekk på 25 000 kroner. Overrekkelsen skjedde under den fest-stemte banketten ved NLFs landsmøte og 75-års jubileum.

Prisen er etablert for å gi oppmerksomhet til medlemsbedrifter som tar skadefore-byggende arbeid på alvor, og den ble delt ut for første gang på landsmøtet i Trondheim 2010. Intensjonen er at dette skal bli et fast innslag på landsmøtene.

If og NLF ønsker at prisen skal bli et synlig bevis på samarbeidet innen skadeforebygging, som kan sammen-fattes under slagordet ”Sammen for tryggere transport”.

På bildet fra v.: Forbundsleder Per Madsen, Bjørn Hansen fra vinnerbedriften og Ivar Martinsen fra If.

Fellesprosjektet ”Dugnad for færre skader” er et eksempel på en slik aktivitet, og det er også med på å bygge et godt omdømme for transportnæringen.

Dette sa juryen om vinneren:
-Bedriften har hatt stabilt lav skadefrekvens over lang tid.

-Arbeidsmiljøet kjennetegnes av åpenhet, trivsel og god helse, og bedriften har et lavt sykefravær.

-Bedriften har gode rutiner for avviksoppfølging og nesten-ulykker.

-Bedriften har en stabil arbeidskraft av dyktige norske sjåfører, og det kan nevnes at en av sjåførene i bedriften har diplom fra IRU for skadefri kjøring siden 1978.

-Bedriften har gode rutiner for opplæring av nyansatte, og for opplæring på nye biler/nytt utstyr.

-Bedriften kjennetegnes av nøkternhet og langsiktighet, og mottoet for bedriften kan kanskje formuleres slik: ”Det enkle er ofte det beste”.

-Bedriften har et svært godt omdømme, både hos oppdragsgivere og egne leverandører.

-Bedriften har en leder som har styrt stabilt og stødig i svært lang tid, og han kan med rette kalles en hedersmann.

I statuttene til prisen står blant annet følgende:

Kandidater til prisen var nominert fra hele Norge, basert på innspill fra medlemsbedriftenes kundekontakter i If. En jury på fem personer, med representanter fra If og NLF hadde forestått nominasjons-og utvelgelsesprosess.