200 yrkessjåfører kan miste lappen i 2019 - NLF reagerer
Nye helseregler gis tilbakevirkende kraft og kan føre til at 200 sjåfører som bare ser på ett øye mister førerretten fra 01.10.2019. - Det er for ille å frata friske og oppegående mennesker arbeidet fordi regelverket har endret seg, sier NLF-direktør Geir A. Mo.
I dag har 200 buss- og lastebilsjåfører dispensasjon til å kjøre selv om de bare ser på ett øye. En endring i regelverket gjør at de mister denne dispensasjonen fra 01.10.2019. Mange av de som rammes har vært aktive yrkessjåfører i lang tid uten at tilstanden har endret seg.
- Vi er for fokus på helse, men når det gjelder de som har dispensasjon i dag, så mener vi at de fortsatt skal få lov til å ha dispensasjon, så sant den medisinske tilstanden deres ikke har forverret seg, forteller NLF-direktør Geir A. Mo til NRK.
Han legger til at han ikke er imot regelenendringen i sin helhet. NLF har i sitt høringssvar generelt sluttet seg til forslaget, basert på forutsigbar og lik behandling, kortere behandlingstid og økt trafikksikkerhet, men understreker samtidig at det ikke bør ha tilbakevirkende kraft.
Gir ikke opp
NLF-direktøren understreker at de ikke har gitt opp slaget enda.
- De som i dag kjører med dispensasjon har utøvd yrket sitt på en god måte. Det er for ille å frata friske og oppegående mennesker arbeidet fordi regelverket har endret seg, avslutter Mo.
Se innslaget på NRK-nyhetene her
