NLF

Nyhetsbrev 13. november 2015

PĂ„ riktig side bytter avdeling!

Fra 1. november er ansvaret for prosjektet «PĂ„ riktig side» overfĂžrt fra politikk og stab til Markeds- og informasjonsavdelingen. Det samme er da prosjektleder Jens Olaf Rud.  Prosjektet lever nĂ„ side om side med «Venner pĂ„ veien» og KMV.

Ny kommunikasjonsrÄdgiver ansatt

Stein Inge StĂžlen er ansatt i stilling som kommunikasjonsrĂ„dgiver i NLF. Han tiltrer stillingen 1. desember. StĂžlen er 32 Ă„r gammel og er bosatt i Oslo.  StĂžlen er utdannet journalist og har variert bakgrunn fra bĂ„de trykte medier og eter medier.  Han er mest kjent som programleder i dokumentarserien «Norge pĂ„ dop» som har gĂ„tt pĂ„ TV3 i hĂžst. Tidligere har han gitt ut boken «Biler; Norske favoritter fra gullalderen 1950-1980», vĂŠrt programleder i tv-satsingen «Panser» pĂ„ kanalen MAX.  Han har ogsĂ„ vĂŠrt ansatt som multimediejournalist i Aller Medier, der han bl.a. har hatt ansvar for lanseringen av Autofil.no i tillegg til vanlig blodproduksjon.

StĂžlen blir en del av markeds- og informasjonsavdelingen men skal og vĂŠre pressekontakt for administrerende direktĂžr og Ăžvrig ledelse i tillegg til Ă„ arbeide med myndighetskontakt. En av hans fĂžrste oppgaver blir Ă„ starte arbeidet med Ă„ oppdatere forbundets kommunikasjonsstrategi.

Ny journalist ansatt

Jan Harry Svendsen er ansatt som journalist i NLF. Han tiltrer stillingen over nyttĂ„r. Svendsen er 44 Ă„r gammel, bosatt i Vestby i Akershus og kommer fra stilling som journalist i Norsk TelegrambyrĂ„, NTB.  Fra 2008 – 2014 var han sjefredaktĂžr i bilmagasinet Auto Motor og Sport i Norge, der han hadde bĂ„de redaktĂžr- og administrativt ansvar for bladet. Han og vĂŠrt 3 Ă„r som reportasjeleder i Aftenposten forbruker, 3 Ă„r som journalist i BĂ„tmagasinet samt 5 Ă„r som redaksjonssjef og biljournalist i nettstedet DinSide AS.

Svendsen skal arbeide med utgivelse av NLF – Magasinet og publisering pĂ„ lastebil.no.  RedaktĂžr i NLF-Magasinet vil fra 1. desember vĂŠre Kjell Olafsrud. Geir A. Mo er som fĂžr ansvarlig redaktĂžr for alle NLFs publikasjoner.

Med StÞlen og Svendsen pÄ laget har NLF sikret seg to personer med lang og solid erfaring fra mediebransjen, herunder bÄde sosiale medier og nettpublisering. Jan Harry Svendsen har ogsÄ sÊrs god erfaring fra bil- og samferdselsjournalistikken og kjenner denne delen av bransjen svÊrt godt. StÞlens bakgrunn fra Ä produsere dokumentarprogram for TV vil ogsÄ NLF fÄ mye nytte og glede av. Vi er svÊrt fornÞyd med at begge nÄ har signert kontrakt med NLF og gleder oss til de er pÄ plass, sier Geir A. Mo.

PopulĂŠr film

NLF fikk pÄ nytt kreditt nÄr TYAs ny-teksting (til svensk) av filmen om velteprogrammet og vedlagte hefte pÄ engelsk ble fremlagt under NVF KjÞretÞy og transporter sitt mÞte i Karlstad pÄ onsdag. NLF i samarbeid med If tekstet filmen til norsk i 2010. Det er Vicroads i Australia som har laget filmen og programmet som hÞrer til.

Har du ennÄ ikke sett filmen? Her er den i norsktekstet versjon (fra 2010). Den er ca 10 min lang:

https://www.youtube.com/watch?v=5QPI_YF_H-4

MedlemsundersĂžkelser

Det blir av og til sendt ut undersÞkelser til medlemmene vÄre pÄ e-mail, og noen ganger kommer de hyppigere enn ellers. I disse dager er den Ärlige Euroklasse-undersÞkelsen nettopp avsluttet, og den Ärlige KonjunkturundersÞkelsen er i ferd med Ä bli sendt ut.

Vi hÄper ikke at dere synes det er mye bryderi Ä fÄ disse mailene, og svare pÄ spÞrsmÄlene. Grunnen til at vi gjÞr dette, er at vi trenger fakta og innsikt for eksempel i hvordan bilparken er sammensatt og endrer seg fra Är til Är (Euroklasse). Dette er informasjon vi bruker for eksempel nÄr vi snakker om lastebilnÊringens miljÞpÄvirkning og hvilken kraftig forbedring det har vÊrt de siste Ärene. Dette er noe som ofte er ukjent bÄde for politikere, byrÄkrater og allmennheten. Det er svÊrt verdifullt at vi for eksempel kan si, med dokumentasjon fra undersÞkelsen, at hver fjerde bil nÄ er Euro VI, at nesten 90 prosent av alle kilometerne som vÄre medlemmer kjÞrer er med Euro V og VI, og at om tre til fire Är er det nesten bare Euro VI som er ute og kjÞrer.

Uten svarene pÄ denne undersÞkelsen kunne vi ikke sagt dette. NÄr vi ogsÄ kan kombinere disse svarene med Ä vise (kilde: Volvo) at det fra Euro 0 til Euro V er en 100 ganger forbedring i miljÞutslipp (NOx og PM), og en ytterligere seks ganger forbedring fra Euro V til Euro VI, blir det ganske slagkraftige argumenter Ä komme med. Dette er med pÄ Ä hjelpe oss slik at politikere, byrÄkrater og allmennheten kan forstÄ revolusjonen som har skjedd pÄ norske veier. Derfor en stor takk til dere som svarte pÄ undersÞkelsen, og sÄ hÄper vi at enda flere kommer med neste Är.

KonjunkturundersĂžkelsen er viktig for Ă„ fĂ„ deres mening om tilstanden i deres bedrift og bransjen. Vi lager en rapport om resultatene, og sender den ut til medlemmene og andre som er interessert i dette. Dette er en litt stĂžrre undersĂžkelse, men vi hĂ„per det ikke skremmer dere fra Ă„ sende inn svarene. Det er sĂ„ viktig Ă„ fĂ„ vite hvordan dere har det, og hvordan dere ser pĂ„ framtida – derfor hĂ„per vi at dere kan bruke 10-15 minutter pĂ„ Ă„ svare.